Bakanlıktan sert yanıt: Bir çocuğa bir şey olursa...

Bakanlıktan sert yanıt: Bir çocuğa bir şey olursa...
Bakanlıktan sert yanıt: Bir çocuğa bir şey olursa...

Domuz gribi tatilindeki Diyarbakır?da bir okul sanal sınıf oluşturdu. Sanal sınıfta öğrenciler öğretmenlerini ekrandan izleyip sorularını aynı yolla iletiyor.FOTOĞRAFLAR: CEM EMİR / DHA

İSTANBUL - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi aşılarının yüzde 40’ının aralık sonunda kendilerine ulaşacağını, aşılamaların gönüllü olacağını, zoraki olmayacağını söyledi.
Dün medya yöneticileriyle bir araya gelen Akdağ, domuz gribi A (H1N1) aşısı konusunda  ‘spekülasyon yapanları’ uyardı: 
“Bazı spekülasyonlar yapılıyor. Halkın kafası karıştırılıyor. Bu kişilerin sözleriyle aşı yaptırmayan bir ailenin çocuğu hastalandığı takdirde o kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Hiçbir bölgenin bundan salim kalması mümkün değil. Her bölgeye bu yayılacak. Bizim gayretimiz kişisel bakım yöntemleri ve aşılama ile bunu mümkün olduğunca azaltmak. En ciddi senaryolar için bile hazırlıklar tamamlandı.”

Oran yüzde 90!
Akdağ, kendisinin ne zaman aşı olacağı sorusunu “Ben de sağlık çalışanıyım, sağlık çalışanlarını ne zaman aşılarlarsa bende o zaman aşı olacağım” diye cevap verdi. Akdağ ile birlikte toplantıya katılan profesörler Ankara’da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gelen vakalardan yüzde 50’si,  İstanbul’dakilerin yüzde 40’ının grip olduğunu ve bu vakaların da yüzde 90’ında H1N1 virüsü olduğunu söyledi.
Akdağ’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de öncelikle sağlık çalışanları, hamileler ve yataktaki hastalar ilk olarak aşılanacak. (Radikal)