Bakıma muhtaç hayvanlar için ekolojik çiftlik kurdu

Bakıma muhtaç hayvanlar için ekolojik çiftlik kurdu
Bakıma muhtaç hayvanlar için ekolojik çiftlik kurdu

Çimen Yüksel babaannesinin vasiyeti üzerine kurduğu çiftlikte at, eşek, kedi, köpek, tavşan, inek, koyun, keçi ve kanatlı 200 hayvana bakıyor.

Babaannesinin vasiyeti üzerine ‘Büyük Anne Ekolojik Yaşam Çiftliği’ kuran Çimen Yüksel, bakıma muhtaç hayvanları tedavi ederek sahiplenilmesini sağlıyor. Yüksel’in babaannesinin anısını yaşatmak için Başiskele ilçesinde kurduğu çiftlik evinde at, eşek, kedi , köpek, tavşan, inek, koyun, keçi ve kanatlı hayvanlar olmak üzere, 200’ün üzerinde hayvan yaşıyor.
Bakımlarını yaptıkları hayvanları almak isteyen vatandaşlara verdiklerini kaydeden Yüksel, çiftliğin kurulduğu 84 dönümlük arazinin dedesinden kaldığını, arazide bir yandan organik sebze-meyve de yetiştirdiklerini söyledi. 

‘Uyutalım demiyoruz’ 
Yüksel, hayvan bakımının zor olduğuna dikkati çekti: “Yemeği, aşısı, temizliği, veteriner hizmetleri var. Hayvanlar hasta olduklarında, ‘uyutalım, öldürelim’ diye düşünmüyoruz. Allah’ın verdiği nefesi sonuna kadar kullansın istiyoruz. Felçli ve ağzında yara olan hayvanlara özel bakım yapıyoruz. ‘Çalışanların ve hayvan bakıcıların maaşları, sigortaları, hayvanların yemleri, veteriner masraflaryla derken, aylık 20-25 bin lira masrafımız oluyor.”
Çimen Yüksel, bitki ve hayvanları tanımadan büyüyen, hindiyi kabardığı zaman ‘tavuskuşu’ sanan bir nesil yetişmemesi için çiftliğin kapılarını çocuklara ve ailelerine açtıklarını belirtti. (KOCAELİ / AA)


  ETİKETLER:

  Yaşam

  ,

  Hayvanlar

  ,

  lira

  ,

  kedi

  ,

  keçi

  ,

  zaman

  http://www.radikal.com.tr/113330811333081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Keşke sizin gibi insanların sayısı artsa - AgnesBooth

  Ne kadar güzel bir haber. Bir sürü kötülüğün, saçmalığın, anlamsız tartışmanın, kin, nefret kusanların arasından güneş gibi çıkan böyle haberler bana çok iyi geliyor. Ellerinize sağlık, umarım doğaya, insana, hayvana sağlıklı nesiller yetişir ve aslında başka hiçbir şeyin önemi olmadığını bir gün anlarız.