Bakın, Türkçeyi az bilen bu fakire de organ nakli yaptık!

Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) gerçekleştirilen ilk karaciğer naklini duyuran Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, etik tartışmaya yol açacak mesajlar verdi.

BURSA - Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) gerçekleştirilen ilk karaciğer naklini duyuran Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, etik tartışmaya yol açacak mesajlar verdi. Yurtkuran, hastanın Türkçeyi çok az bilen bir Kürt olduğu ve ücretsiz ameliyat edildiği bilgilerini verip, "Kandil Dağı'ndakilerin duymasında fayda var" dedi.
Rektör Prof. Yurtkuran, Bandırma'da ölen bir kadından alınan organla ilk karaciğer naklini gerçekleştiren ekiple bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Uludağ Üniversitesi'nde bugüne kadar 243 böbrek naklinin gerçekleştiğini anlatan Yurtkuran, 2007 yılı içinde 25'i canlıdan, 17'si kadavradan olmak üzere 42 böbrek nakli ameliyatının gerçekleştiğini söyledi. Organ nakli ameliyatlarında önemli bir artış yaşandığını ifade eden Rektör Yurtkuran şöyle devam etti: "Son olarak bayram tatilinde de ilk karaciğer naklini gerçekleştirdik. Karaciğer naklini yaptığımız Saime Sessiz, Türkçeyi çok az biliyor. Kürt asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Yeşil kart taşımaktadır. Bütün bu sağlık hizmetleri, ölüm tehlikesi altındaki bu vatandaşımıza ücretsiz olarak verilmiştir. Bunu hem Güneydoğu'daki yurttaşlarımızın hem Avrupa'nın hem de Kandil Dağı'ndakilerin duymasında ciddi fayda vardır."
'1 milyon YTL'lik harcama yaptık'
Rektör Yurtkuran, sırada kalp naklinin olduğunu vurguladı. Nakli gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ekrem Kaya da, nakil ameliyatları için uzun süreden beri hazırlandıklarını, bu amaçla yaklaşık 1 milyon YTL harcama yaptıklarını ifade etti. Prof. Dr. Kaya, Başkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Remzi Emiroğlu'nun da ekibe katılmasıyla güçlü bir kadro oluşturduklarını, nakil çalışmalarının pek çok branşın işbirliği ile gerçekleştiğini vurguladı. İlk karaciğer naklini gerçekleştiren ekip başarısını pasta keserek kutladı.