'Bakırköy 46' sorgulanıyor

'Bakırköy 46' sorgulanıyor
'Bakırköy 46' sorgulanıyor
Operasyonun TOKİ ayağında Bakan Bayrak-tar'ın oğlu ve danışmanı da gözaltında. Ali Ağaoğlu da 'Bakırköy 46' projesiyle emniyette.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul ’da dün gerçekleşen üç ayaklı operasyonun bir ayağı da TOKİ oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı Sadık Soylu, Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, işadamı Ali Ağaoğlu, Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca gibi isimlerin de bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. İddialar kan donduracak cinsten. Şüphelilerin ‘İmar Yasası’na muhalefet, devlet malına zarar verme, rüşvet, kurul kararları ve belediye meclis kararlarına uymama’ suçlarıyla sorgulandıkları iddia edildi. 

Sıradan vatandaşa ret 

Soruşturmadaki iddialar arasında, sıradan vatandaşın belediyelere başvurarak imar değişikliği istediği ve oybirliğiyle reddedildiği birçok arazinin, bakanlık uhdesine alınarak yandaş şirketlere peşkeş çekildiği ve milyar dolarlık vurgunlara imza atıldığı gibi suçlamalar var. 

İnşaat ihalesi verilen şirketlerin altyapı işlerinin Bakan Bayraktar’ın oğlunun gizli sahibi olduğu şirketlere gittiği, projeler önündeki engellerin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müdahaleleriyle kaldırıldığı öne sürülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazına rağmen işadamı Ağaoğlu’nun ‘Bakırköy 46’ projesindeki yapmak istediği usûlsüz değişikliklerle ilgili de Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından imar değişikliği gerçekleştirildiği ileri sürülüyor. Bu değişiklikle ilgili Abdullah Oğuz Bayraktar, Ali Ağaoğlu ve çok sayıda bürokratın ifadeleri alınacak. 

Soruşturma dosyasında, imar ruhsatı verme yetkisinin normalde belediyelerde olduğu vurgulanarak, belediyeler üç ay içinde ruhsatları onaylamazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girdiği, belediyelerdeki bu dosyaların özellikle bekletildiği iddia ediliyor. 

Değişiklik için bakanlığa 

Yine belediyeler tarafından onaylanmayan plan tadilatları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Özel ‘Proje Alanı’ veya ‘Kentsel Tasarım Projesi’ ilan edilerek usulsüzlükler yapıldığı, imar planlarında değişiklik yaptıramadıkları arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev alanına almak için usulsüz şekilde Kentsel Dönüşüm Alanı veya Rezerv Yapı Alanı ilan ettirdikleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulları’na rüşvet vererek tarihi yapıların bulunduğu arazileri, doğal sit alanlarını ve yeşil alanları imara açtıkları, imar planlarında huzurevlerini otel, eğitim alanlarını konut ve ticaret alanı olarak değiştirdikleri, soruşturma dosyasındaki iddialar arasında yer aldı. 

Emlak Konut yöneticileri de gözaltında

Bu dosya kapsamında ismi geçenler şöyle: 

Abdullah Oğuz Bayraktar - Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu
Sadık Soylu - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı
Hüseyin Avni Sipahi - Eski Taşdelen Belediye Başkanı
Murat Kurum - Emlak Konut GYO Genel Müdürü
Ali Seydi Karaoğlu - TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı
Mehmet Ali Kahraman - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü
Turgay Albayrak - İmar Planlama ve Kentsel Tasarım Daire Başkanı
Yavuz Çelik - TOKİ Şehir Planlama Şube Müdürü
Fuat Kuşçu -TOKİ İstanbul’da müdür yardımcısı
Ahmet Ayyıldız - İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü
Ahmet Emil - Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı
Mehmet Erdal - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Bakanlık Müşaviri ve İstanbul (2) Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı
Aytaç Ölkebaş - Şehir Planlamacısı
Abdullah Uçar - Şehir Planlamacısı


  http://www.radikal.com.tr/116673211667327

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kuş cennetine gökdelen ruhsatı - drhilmi

  İzmir mavişehirde kuş cennetine toki gökdelen ruhsatı verdi. İzmir Toki nin de derhal incelemeye alınmasını talep ediyoruz. Savcıların bunu ihbar kabul etmesini istiyoruz.

  Yiyin efendiler - mvolgas

  Bu harmanın gelir sonu / kapıştırın gider ayak / yarın sönmüş bakarsınız / bugün çıtırdayan ocak / hazır mideler sağlam, hazır mideler sıcak / atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak...

  malumun ilani - yeni yol

  herkesin bildigi bir sir degilmiydi yolsuzluklar. ifsa edilmisi iyi olmustur, olumludur, desteklenmelidir. yarin öbür gün anlasip hali altina süpürülme riski tasisada...cünkü ne operasyonu yapanlarin hukuk adalet diye bir derdi, nede hedeftekilerin demokrasi adalet diye bir anlayislari olmamistir. bu memlet dincisiyle laikiyle "devletin mali deniz yemeyen keriz" felesefenine inanmaktadir

  Sonunda... - mozden

  Pek çok "faaliyetin" esas kasasının TOKİ ihaleleri olduğu ayan beyan ortada değil mi? Anadolu'da, adı duyulmamış pek çok şirketin iş bitirmelerine bakın ne kadar büyük paraların döndüğünü görülür. Eh bu paradan "hakkı" olanlar var mıdır? cevabı içinizden verin, kimse duymasın.

  ... - alp dundar

  kentsel dönüşüm = rantı yandaşlarla bölüşümdür (nokta)

  Herkesin bildiği şeyin ispatı olmuş.. - _poseidon_

  Bu tip işler bütün belediyelerde, özellikle büyükşehir olanlarında zaten yıllardır yapılıyor. Herkes konuşuyor, biliyor. Biraz büyük bir iş yeri, hastane gibi şeyler yapmaya kalkışan, birilerini yüklüce görmeden izinleri hiçbir zaman alamaz. Belki 30-40 yıl sonra izin çıkabilir tabi.

  TOKİ rezaleti. - brandywine06

  Vatandaşa ya da sıradan müteahhide verilmeyen yerler TOKİ'ye alınıp eski TOKİ başkanı yeni çevre ve şehircilik bakanı Bayraktar tarafından imar değişikliğine gidiliyor ve 3-5 kişi bunun rantını yiyor. Bir tanesi de Ankara'da Altınoran'dır. Bilirkişilerin yüksek kata uygun değil dediği araziyi bakanlık kentsel dönüşüme soktu ve şimdi 30 katlı binalar yükseliyor. Bu operasyonun Ankara ayağı da olmalıydı.