'Bakırköy 46' sorgulanıyor

'Bakırköy 46' sorgulanıyor
'Bakırköy 46' sorgulanıyor
Operasyonun TOKİ ayağında Bakan Bayrak-tar'ın oğlu ve danışmanı da gözaltında. Ali Ağaoğlu da 'Bakırköy 46' projesiyle emniyette.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul ’da dün gerçekleşen üç ayaklı operasyonun bir ayağı da TOKİ oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı Sadık Soylu, Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, işadamı Ali Ağaoğlu, Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca gibi isimlerin de bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. İddialar kan donduracak cinsten. Şüphelilerin ‘İmar Yasası’na muhalefet, devlet malına zarar verme, rüşvet, kurul kararları ve belediye meclis kararlarına uymama’ suçlarıyla sorgulandıkları iddia edildi. 

Sıradan vatandaşa ret 

Soruşturmadaki iddialar arasında, sıradan vatandaşın belediyelere başvurarak imar değişikliği istediği ve oybirliğiyle reddedildiği birçok arazinin, bakanlık uhdesine alınarak yandaş şirketlere peşkeş çekildiği ve milyar dolarlık vurgunlara imza atıldığı gibi suçlamalar var. 

İnşaat ihalesi verilen şirketlerin altyapı işlerinin Bakan Bayraktar’ın oğlunun gizli sahibi olduğu şirketlere gittiği, projeler önündeki engellerin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müdahaleleriyle kaldırıldığı öne sürülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazına rağmen işadamı Ağaoğlu’nun ‘Bakırköy 46’ projesindeki yapmak istediği usûlsüz değişikliklerle ilgili de Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından imar değişikliği gerçekleştirildiği ileri sürülüyor. Bu değişiklikle ilgili Abdullah Oğuz Bayraktar, Ali Ağaoğlu ve çok sayıda bürokratın ifadeleri alınacak. 

Soruşturma dosyasında, imar ruhsatı verme yetkisinin normalde belediyelerde olduğu vurgulanarak, belediyeler üç ay içinde ruhsatları onaylamazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girdiği, belediyelerdeki bu dosyaların özellikle bekletildiği iddia ediliyor. 

Değişiklik için bakanlığa 

Yine belediyeler tarafından onaylanmayan plan tadilatları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Özel ‘Proje Alanı’ veya ‘Kentsel Tasarım Projesi’ ilan edilerek usulsüzlükler yapıldığı, imar planlarında değişiklik yaptıramadıkları arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev alanına almak için usulsüz şekilde Kentsel Dönüşüm Alanı veya Rezerv Yapı Alanı ilan ettirdikleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulları’na rüşvet vererek tarihi yapıların bulunduğu arazileri, doğal sit alanlarını ve yeşil alanları imara açtıkları, imar planlarında huzurevlerini otel, eğitim alanlarını konut ve ticaret alanı olarak değiştirdikleri, soruşturma dosyasındaki iddialar arasında yer aldı. 

Emlak Konut yöneticileri de gözaltında

Bu dosya kapsamında ismi geçenler şöyle: 

Abdullah Oğuz Bayraktar - Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu
Sadık Soylu - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı
Hüseyin Avni Sipahi - Eski Taşdelen Belediye Başkanı
Murat Kurum - Emlak Konut GYO Genel Müdürü
Ali Seydi Karaoğlu - TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı
Mehmet Ali Kahraman - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü
Turgay Albayrak - İmar Planlama ve Kentsel Tasarım Daire Başkanı
Yavuz Çelik - TOKİ Şehir Planlama Şube Müdürü
Fuat Kuşçu -TOKİ İstanbul’da müdür yardımcısı
Ahmet Ayyıldız - İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü
Ahmet Emil - Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı
Mehmet Erdal - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Bakanlık Müşaviri ve İstanbul (2) Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı
Aytaç Ölkebaş - Şehir Planlamacısı
Abdullah Uçar - Şehir Planlamacısı