Bakırköy'de şenlik var

Bakırköy'de şenlik var
Bakırköy'de şenlik var

Şenliğe palyaço olarak katılan psikiyatr Hira Selman Kalkan, hem kendi eğlendi hem de onunla birlikte coşan hastaları eğlendirdi.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin hastaları, doktorları ve hemşireleri şenlikteydi
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

 

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde de üç gün boyunca ‘2. Bahar Şenliği’ kutlandı. Hastalar yeri geldi sanat müziği korosunda profesyonel şanatçılara taş çıkarırcasına şarkı söyledi, yeri geldi folklor kıyafetleriyle Anadolu’nun değişik figürlerini sergiledi. Tarkan’ın coşkulu müzikleriyle oynadılar, hastabakıcılarıyla el ele doyasıya eğlendiler.

Şenliklerin gösteri grupları ruh ve sinir hastaları olunca, palyaçoları da doktorlar oldu. Psikyatr Hira Selma Kalkan, ayağında patenleri, burnunda kırmızı pinpon topuyla şenliğin belki de en şen simasıydı. Kalkan, “Buradaki insanlar toplumdan dışlanıyor. İnsanların deli dedikleri kişiler burada rehabilitasyonla tekrar topluma kazandırılıyor. Akıl hastalarının hayatın bir rengi olduğunu gösteriyoruz” dedi. Has Bakırköy’deki hastaların bir kısmı çocukluğundan beri hastanede yaşıyor. 15-20 yıl kalan da var, kısa süre tedavi görüp hastaneden ayrılan da. Hastalar için toplumdaki ‘deli’ söylemini değiştirmek, hastaları topluma kazandırmak için hastane çalışanları çeşitli etkinlikler düzenliyor.  Bunlardan biri de üç gün boyunca süren ve bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bahar Şenlikleri’ydi.
Gündüz tedaviye gelip akşamları evine dönenlerin oluşturduğu koro Türk sanat müziği repertuvarıyla gelenleri coşturdu. Ardından Zeynel, Dilek, Senem, Özgür ve Tayyar’dan oluşan halk oyunları ekibi güzel bir gösteri sergiledi.

Hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Medaim Yanık da, şenliklerin rehabilitasyon sürecinin ve eğlenmenin parçası olduğunu belirterek, “Burada verilmek istenen mesaj, buradaki hastaların hayatın doğal bir parçası olduğunu hatırlatmak. Ruh sağlığı hastalarından korkmamak ve onları dışlamamak, toplumun bir ferdi gibi davranmak gerekir” dedi. Şenlikler kapsamında hastanede sera açılışı ve bir de müze açılışı yapıldı.