@ismailsaymaz

Bakırköy'deki bıçaklı cinayetin faili kaçırıldı mı?

Bakırköy'deki bıçaklı cinayetin faili kaçırıldı mı?
Bakırköy'deki bıçaklı cinayetin faili kaçırıldı mı?

Yaklaşık 10 kişinin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Fatih Öztürkler

Bakırköy'de iki grubun arasındaki kavga esnasında, bir lise öğrencisini bıçaklayarak öldüren zanlı ortadan kayboldu. Olay yerinde genç henüz yaralıyken onu tekmeleyerek linç eden 8 kişiden ise sadece biri tutuklu. Kurbanın babası, zanlıların 'siyasi kuvveti' nedeniyle soruşturmanın ilerlemediğini söylüyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul 'da, liseli Ömer Fatih Öztürkler'in "Yan bakıyorsun!" diye bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin soruşturmada katil zanlısı Mert Zülfikar, aradan iki hafta geçtiği halde bulunamadı. Bıçaklanan Öztürkler'i yerdeyken tekmeledikleri anlaşılan sekiz saldırgandan da yalnızca bir kişi tutuklanırken, diğerleri mahkemece serbest bırakıldı. Baba Harun Öztürkler, katil zanlısının ‘ siyasi kuvveti’ nedeniyle soruşturmanın ilerlemediğini; bir şüphelinin de eski bir bakanın yeğeni olduğu için savcının karşısına dahi çıkarılmadığını savunuyor.

Bakırköy’de yaşayan Ömer Fatih Öztürkler ile arkadaşları Cem Arpaç, Görkem Özdemir ve Kürşat Furkan Ecim, geçen 8 Şubat'ta A Plus AVM’ye gitti. Dört kafadar bir masada yemek yerken, yan masada bir arkadaşıyla oturan Mert Zülfikar, iddiaya göre, “Ne bakıyorsunuz” diye sataştı. Öztürkler ve arkadaşları “Sana bakmıyoruz” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Zülfikar, gençleri yanlarına çağırarak, “Sizi vururum, döverim, gidin yerinize oturun” diye tehdit etti. Zülfikar bir süre sonra da gençlerin masasının yanından geçerken, “Yemekten sonra dışarıya gelin” dedi. Öztürkler ve arkadaşları AVM kapısına çıktıklarında Mert Zülfikar, kuzeni Güney Zülfikar ve bir grup arkadaşının kendilerini beklediğini gördü. İki grup arasında başlayan itiş kakış, kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Güney Zülfikar kafasından yaralandı.

BİRİ BIÇAKLADI, SEKİZİ VURDU
Kuzenin yaralanması üzerine arkadaşlarını toplayan Mert Zülfikar, Ataköy 5. Kısım’da Öztürkler ve arkadaşlarını aramaya başladı ve burada bulduğu Öztürkler’i bıçakla kovaladı. Hemen arkalarından koşan Zülfikar’ın arkadaşı Recep Göktaş’ın anlatımına göre o anlarda şunlar yaşandı:

“Zülfikar birini kovalamaktaydı ve elinde bir bıçak vardı. O tarafa doğru koşmaya başladım. Amacım, Mert’in çocuğa vurmasını engellemekti. Ben yanına gidene kadar çocuğa 5-6 kez bıçakla vurduğunu gördüm. Mert’in bıçakla vurduğu şahıs pasaja girdi. Arkasından Mert girdi. Onların peşinden ben girdim. Ben Mert’i tuttum, sol elimle diğer şahsı pasajın dışına ittim. Dışarı kaçabilir diye düşündüm. Şahsı ittim, yere düştü. Mert elimden kurtularak bıçakla yerdeki şahsa vurmaya başladı. Bu sırada da M.A.S, M.G, B. A, K.M, S.Ö ve O. B.T isimli şahıslar yerdeki şahsa tekmeyle vuruyorlardı.”

KATİL KAÇIRILDI MI?
Bahçelievler Erkan Avcı Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi olan 18 yaşındaki Fatih Öztürkler, linç sonrası hayatını kaybetti. Cinayetin ardından yalnızca, bıçaklandığı sırada Öztürkler’i iten 19 yaşındaki Recep Göktaş “cinayete yardım” suçundan tutuklandı. Öztürkler’i tekmeleyen yedi kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Katil zanlısı Mert Zülfikar ise hiç bulunamadı.

Öztürkler’in babası Harun Öztürkler, saldırganlardan birinin, eski bir bakanın yeğeni olduğunu ve bu yüzden polis fezlekesinde ifadesine yer verilmediğini savunarak, “Hakimden ve savcıdan kaçırılıyor” dedi. Tanıkların ifadesinin sıcağı sıcağına alınmadığını savunan Öztürkler, “Tanıklar daha sonrasında asıl failin ailesinin maddi ve siyasi gücünü öğrenerek ifade vermekten çekiniyorlar" dedi. Tren yoluna atılan bıçağın bulunamadığını kaydeden Öztürkler, “Münevver Karabulut cinayetinde olduğu gibi katil, amcasını telefonla arayıp, birisini bıçakladığını ve kendisini almasını istiyor. Amca da alıp kaçırıyor" dedi. Ailenin oğullarını kaçırdığını kaydeden Öztürkler, “Ataköy'deki dört dairelerini ertesi gün emlakçıda satışa çıkardılar" dedi.