Bakoyani: Önemli bir karar

Bakoyani: Önemli bir karar
Bakoyani: Önemli bir karar

Yunan Bakan Bakoyanni, ?Diğer davalarda da olumsu sonuç alacağız? dedi.

ATİNA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Yannis Foka adlı bir Yunan vatandaşının, İstanbul’da ailesinden miras kalan mülklerine ulaşamadığı gerekçesiyle açtığı davayla ilgili verdiği karar Atina’da Yunan hükümetince de sevinçle karşılandı. 

‘Yol açıldı’
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, yazılı açıklama yaparak kararın önemli olduğunu vurguladı. AİHM’nin aldığı kararın, ‘mülkiyet haklarının çiğnendiğini belirlemesinin önemli olduğunu’ ifade eden Bakoyanni, söz konusu kararla Yunan vatandaşlarının İstanbul’daki mülklerine ilişkin haklarının tanınmış olduğunu ve benzeri davalar için olumlu sonuçlara giden yolun açıldığını kaydetti.
Daha önceki benzeri davalarda olduğu gibi bunda da Yunan hükümetinin faal bir biçimde müdahil olduğunu söyleyen Bakoyani, “Bize iletilmiş ve müdahil olduğumuz olan askıdaki diğer davalarda da olumlu sonuçlar alacağımız konusunda iyimseriz” dedi. 

Hükümet yardımı
Bakoyani’nin açıklamasında, Yunan hükümetinin konuya müdahalesinin, Yunan vatandaşlarının, ‘Türkiye tarafından tanınmayan’ İstanbul’daki mülklerine ilişkin hakları konulu yazılı gözlemlerini sunması biçiminde olduğu da vurgulandı. (aa)