Bakü'den 'normalleştirme' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için bir çerçeve üzerinde mutabık kalındığını ve bir yol haritasının belirlendiğini açıkladı. Gelişmeleri izleyen Bakü, "Ermenistan'ın Azeri topraklarını işgali bitmeden normalleşme olmamalı" açıklamasıyla ilk tepkisini verdi.

 

Ankara, Erivan ve iki ülkenin görüşmelerini uzun süre aracılık eden İsviçre dün sürpriz bir adım attı. Üç ülke dışişleri bakanlıkları Ankara-Erivan görüşmelerine ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

Türkiye, Ermenistan ve İsviçre'de aynı anda yayımlanan bildiride, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için iki ülkenin mutabık kaldığı, bunun için de bir "yol haritası" belirlendiği vurgulandı.

Ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye ve Ermenistan, İsviçre’nin arabuluculuğunda, ikili ilişkilerini normalleştirmek, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirmek ve bu suretle tüm bölgede barış, güvenlik ve istikrarı ileri götürmek amacıyla yoğun çaba göstermektedirler. İki taraf, bu süreçte somut ilerleme ve karşılıklı anlayış sağlamış ve ikili ilişkilerinin her iki tarafı da tatmin edecek şekilde normalizasyonu için kapsamlı bir çerçeve üzerinde mutabık kalmışlardır. Bu çerçevede, bir yol haritası belirlenmiştir. Üzerinde mutabık kalınan bu zemin, devam eden bu süreç için olumlu bir perspektif sağlamaktadır."

Dışişleri Bakanlığı'nın bu açıklamayı yapmasından hemen önce Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Son zamanlarda Türkiye ile Ermenistan'ın sınırı açma konusunda anlaşmak üzere oldukları haberleri gelmiş, Azerbaycan buna tepki göstermişti. Hükümetin tavrı muhalefeti de rahatsız ediyor. Son olarak Deniz Baykal'dan "Cumhuriyet tarihinin en büyük diplomatik hatası içindeyiz" çıkışı gelmişti.

BAKÜ'DEN İLK TEPKİ

Açıklama sonrası gelişmeleri izleyen Azerbaycan yönetiminden "Karabağ sorunu çözülmeden Türkiye-Ermenistan sınırı açılmasın" açıklaması geldi.