Bal'a çifte mesaj

Bal'a çifte mesaj
Bal'a çifte mesaj
Gezi raporu nedeniyle AKP'den İdris Bal'a çifte uyarı geldi. Parti yönetimi 'daha dikkatli olalım' mesajı verirken, Topbaş ise rapora tepki gösterdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi
SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal’a, Gezi olayları ile ilgili hazırladığı rapor nedeniyle AK Parti’den çifte uyarı geldi. Parti yönetimi, Bal’a ‘parti içinde çatlak var’ algısı olabileceği gerekçesiyle “Daha dikkatli olalım” mesajı verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Elimizde şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. İstanbul’da hareketlerin nasıl başlatılacağı, o zamandan belliydi” dedi.
İdris Bal’ın başında bulunduğu Avrasya Global Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan raporda, olayların neden büyüdüğü analiz edilirken protestocuların yanı sıra “Başbakan yanlış yönlendirildi. Büyükşehir ve Beyoğlu Belediyesi’ne büyük bir rol düşüyordu ama üstlerine düşeni yapmadılar” sözleri ile yerel ve merkezi yönetime de eleştiriler sıralanmıştı. Raporun Radikal’de yayımlanmasından sonra İdris Bal’a parti içinden olumlu tepkilerin yanı sıra eleştirilerin de geldiği ifade edildi. Bal’a, “Raporun bir kısmından alıntı yapılarak haberleştirilmesi parti içinde ‘çatlak var’ görüntüsüne neden olabilir. Bu konuda daha dikkatli olmakta fayda var” mesajı verildi.
Radikal’in sorularını cevaplandıran üst düzey bir parti yetkilisi, Bal’ın akademik kimliğine dikkat çekti. AK Partili kaynak, Bal’ın Türkiye ’nin sorunları ile ilgili çalışma yapmasının ‘normal’ olduğunu vurgularken söz konusu raporu da ‘partinin görüşü’ olarak kaleme almadığını ifade etti. Bal’ın raporunun ‘hükümete karşı eleştiri’ olarak okunmasının doğru olmadığını söyleyen kaynak, “Sayın Bal’ın da raporunda ifade ettiği gibi olaylar demokrasinin sınırları içerisinde kalmayarak şekil değiştirdi. Kamu malları başta olmak üzere pek çok yer tahrip edildi. Raporun bu yönünü de görmekte fayda var” diye konuştu.
Maltepe sahiline yapılan dolgu alanı projesini inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise gazetecilerin sorusu üzerine AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal’ın hazırladığı Gezi Parkı raporuna tepki gösterdi. Ellerinde kayıtların olduğunu söyleyen Topbaş şunları dile getirdi: “Taksim ile ilgili bir değerlendirme yapılmış. Orada baktığınız yere göre değişir. Tek yönlü bakmak değil, boyutlarını farklı farklı değerlendirmek gerekir. Elimizde şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. Yani İstanbul’da hareketlerin nasıl başlatılacağı, ne yapılacağı ile ilgili. Bizim elimizde bazı deliller var. Bunlar bir senaryo, bir farklı manipülasyon. Niçin Taksim’deki Cumhuriyet Caddesi ortasında 40 cm çapındaki çınar ağaçları kaldırılırken, budanırken kimsenin bir gıkı çıkmadı. Gezi Parkı kenarında çitle çevrilmiş, iki metrelik yaya güvenliği için noktaya gelince kıyamet koptu. Çünkü biliniyordu bu noktaya gelince hassas bir konu. Toplantı siyasi değil, ama içinde siyasilerden de birkaç kişi olabilir. Bundan sonrası için bile yaptıkları çalışmalardan haberdarız.”


  http://www.radikal.com.tr/114603711460379

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yemin ederim hepsi devekuşu. - uzayda bir yer

  Kadir bey de boşbakan ve daha birçokları gibi 2-3 ağaca takılı kalmış. Gezi ruhunu anlayamamış insanlar, bu resmi göremezler. Burda mesele 2-3 ağaç değil, hükümetin diktasına karşı çıkmaktır. Gezi de insanlar, 3 çocuk için, 444 için, nasıl yaşayacağımıza karar verdiğiniz için, anamızı ağlattığınız için slogan attı. Sadece gezide değil Türkiye'nin heryerinde eylemler vardı, ama yandaş medya bunu sakladı. Asıl manipülasyonu medya yaptı. RTE- Merhaba medya! Medya- Sağ ol! RTE- Nasılsın medya? Medya- Sağ ol!

  Tane tane - X120

  Ne şubat'ı taa 2010 da Diyarbakır valisini İstanbul'a tayin ettiğinizde anlamıştık büyük bir hareket beklediğinizi. Taksim Projesi'nde asıl derdinizin meydana toplu yaya ulaşımını engellemek olduğunu da anlamıştık. Bir yandan memleketi koskoca bir varoş ülkesine çevirmeye son sürat devam ederken bir yandan da elbet bol bol gaz alıp, TOMA ihaleleri yaparak önlem alacaktınız. Asıl büyük hereketi 1 Mayıs'ta beklediğinizi, bu yüzden Gezi olayları başladığında bu kadar panik yaptığınızı da fark ettik. Ama arkasında faiz lobisi de olsa, Cehape veya dış güçler de olsa, önceden planlanmış bir hareket de olsa milyonlarca insanın sokağa döküldüğü gerçeğini değiştirmez bu. Memlekette okumuş yazmış, çağdaş ne kadar insan varsa size tepkili. Bu gerçeği görmezden gelmek, her muhalif sesi şiddetle bastırmaya çalışmak, bahaneler üretip olayı sulandırmak, insanları embesil yerine koymak yapabileceğiniz en aptalca şey. Yapmayın!

  basite indirgeme çabası - efeg27

  Topbaş buyurmuşki ''iki metrelik çitle çevrili yaya yolu v.s v.s '' tüm neden buymuş! yahu anlamıyorsunuz anlamayacaksınız olaylar RTE nin oraya kışla-avm-residence yapacağız lafının ve üstüne zabıtaların eylemcilerin çadırlarını yakması üzerine çıkmıştır, neden-sonuç ilişkisini bile anlayamayan adamlar ülke kadar büyük şehri yönetiyor pes doğrusu!

  Eledeki belgelere kuşku, - nitemtran

  ben bunu bir yerlerden hatırlıyorum. Ergenekon belgeleri döküldükçe aynı davranış biçimi hakimdi.Önce bir fısıltı olur,bir konuda belge olduğu yayılırdı.İlk tepki bunun dedikoduğu olduğu,böylebir belgenin olmadığı, olamayacağı olurdu. Sonra belge gazetenin birinde yayınlanır, karşı güruh belge fotokopi,sahte demeye başlardı.Ardından aslı hem de ıslak imzalı orjinali yayınlanır, aynı güruh yine inkar eder,ıslak imzanın özel bir printer tarafından taklit edildiğini yazmaya başlardı.Sonra bilir kişiden mesela Tübitak ya da bir üniveristeden orjinaldir onayı gelir, güruh yine inanmaz, kurumun korkudan o belgeyi verdiğini uydururdu.Tam o sırada Allah kafasını gösterip belge orjinal dese de, bu inkarcı güruhun o Allah değildi, Allah kılığına girmiş şeytandı diyeceğine emindim. Binlerce sayfalık iddianamede yeralan delillerin hiçbirinden haberi olmadan, Ergenekon'u anında inkar edip, her şey sahte, her şey yalan diyen insanı ikna edecek hiçbir şey olamaz.Bunun tek ilacı zaman. Arthur Schopenhauer ne demiş? Bütün gerçekler üç aşamadan geçer: Önce, dalga geçilir; sonra, şiddetle karşı çıkılır, sonunda aşikar kabul edilir.

  Kırılgan tek adam rejiminiz - Pe@ce

  Nasıl ama, şu halinizi görüyorsunuz, değil mi? Çapulcu, CIA ajanları, İsrail'in adamları vs. demediğinizi bırakmadınız, aşağıladıkça aşağıladınız; ama aslında öyle çok korkuttu ki o çapulcular sizi... Sorunu hiç başka yerlerde aramayın ahali, aynaya bakın; %50'sine sırtınızı dayadığınız o tek adam rejiminin aslında ne kadar da kırılgan olduğunu ve zamanı gelince hepinizi tek tek gözden çıkaracağını unutmayın!

  Kral çıplak! - bebebiskuvi

  Sonunda parti içinden biri kral çıplak dedi. Olayları faiz lobisine, dış mihraklara bağlamadan olduğu gibi söyledi. Evet, raporda belirtildiği gibi bu olay polisin toplanma hakkını kullanan, barışçıl bir gruba vahşice müdahalesine yapılan tepkidir. Bir tek protesto değil diğer hakları da ellerinden alınan insanlar sokaklara döküldüler, bunların ana sorumlusu olan başbakana tepki gösterdiler. Hani Alabora "mesele sadece ağaç meselesi değil" demişti ya; anlatmak istediği buydu. Ama doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar... Sayın Bal'a kolaylıklar diliyorum.

  Başbakan belediye başkanı,belediye başkanı istihbaratçı olursa... - user1088830

  Başkan Kadir Topbaş'ın görev alanında ilk ve son sözü Başbakan Erdoğan söyledi her daim.Taksim Yayalaştırma Projesi,Gezi Parkı Topçu Kışlası Projesi v.s. hakkında Başbakan konuştu.Topbaş olanı biteni seyretti sadece.Gezi eylemleri başladıktan 5 gün sonra aldığı talimatla "AVM yapmıyoruz,yaya yolu düzenlemesi yapıyoruz." diyebildi ancak. Belediye Başkanlığı görevlerini eski belediye başkanı Başbakan Erdoğan'a bırakan Kadir Topbaş, bu kez de görev alanıyla hiç alakası olmayan bir konuda ahkam kesiyor şimdi de. İstihbarat işlerine soyunmuş galiba.Şubat ayındaki belgeyi nereden bulmuş? Neden Vali Mutlu ya da Emniyet Müdürü Çapkın değil de kendisi bu açıklamayı yapıyor? Sapla samanın bu kadar karıştı bir parti iflah olmaz? Jurnalciliğe soyunan TOPBAŞ İSTİFA!