Bala sarsıntılarının kaynağı araştırılıyor

Başkenti art arda sallayan depremler 'yerinde' incelendi. Bölgedeki 200-300 yıldır suskun olan Tuz Gölü fayı risk, ancak eldeki verilere göre 6'dan büyük deprem beklenmiyor.

ANKARA - Başkenti art arda sallayan depremler 'yerinde' incelendi. Bölgedeki 200-300 yıldır suskun olan Tuz Gölü fayı risk, ancak eldeki verilere göre 6'dan büyük deprem beklenmiyor.
Ankara'nın Bala ilçesindeki depremin ardından, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Dirik, Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı İsmet Cengiz ile Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde görevli Sami Ercan, Yanacak Vadisi'nde inceleme yaptı. Doç. Dr. Dirik yöredeki son depremlerin yüzey kırığı oluşturacak büyüklükte olmadıklarını ifade ederek, üç depremin zemin odaklarının Yanacak'taki fay üzerinde olduğunun göründüğünü söyledi. "Depremin kaynağı bu fay olmalı diye düşünüyoruz" diyen Dirik, şöyle konuştu:
"Burası, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan faydan kaynaklanan bir vadi. Buranın konumu Tuz Gölü fayı ile aynı konumda. Araştırılması gereken, iki fay arasında bir çakışma var mı yok mu? Onun ortaya konulması lazım."
Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı İsmet Cengiz ise şu bilgileri verdi: "Buradaki jeolojik araştırmalar henüz yeterli değil. Bala'nın güneyinde üç-dört tane kırık olduğunu görüyoruz. Bunlardan üçü kuzeydoğu-güneybatı, biri kuzeybatı-güneydoğu yönünde. Fakat Bala'nın yine hemen güneyinde diri fay ürettiğini bildiğimiz Tuz Gölü fayı var. Bu ciddi bir risk çünkü 200-300 yıldır suskun. Eğer Bala güneyindeki fayların, Tuz Gölü Fayı ile irtibatı varsa bunu bilemiyoruz. Bu fayların maksimum
üreteceği deprem 6'dan büyük olamaz."
Kızılay çadırında kalp krizinden öldü
Bu arada, Afşar beldesinde Kızılay'ın sağladığı çadırda akşam saatlerinde bir kişi öldü. Afşar Belediye Başkanı Bayram Küçük, yengesi 68 yaşındaki Zeliha Küçük'ün vefat ettiğini duyurdu. Yaşlı kadının kalp krizi nedeniyle öldüğü sanılıyor.
Bala ilçesinde, 20 Aralık'ta 5.7, 27 Aralık'ta 5.5 büyüklüğündeki iki deprem meydana gelmişti.