Bala'da yerküre bir haftadır durulmuyor

Bayram sabahına 5.7 büyüklüğünde depremle uyanan Ankara'nın Bala ilçesi, önceki gece tekrar sarsıldı. Bir haftadır çatlayan evler nedeniyle zor günler yaşayan ilçede, önceki gece 01.47 sıralarında meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem...

ANKARA - Bayram sabahına 5.7 büyüklüğünde depremle uyanan Ankara'nın Bala ilçesi, önceki gece tekrar sarsıldı. Bir haftadır çatlayan evler nedeniyle zor günler yaşayan ilçede, önceki gece 01.47 sıralarında meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem endişeleri ve çatlakları büyüttü.
Ölen ya da yaralanan olmazken ilk depremde hasar gören pek çok ev kullanılmaz hale geldi.
Bala halkı, 20 Aralık'ta meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin izlerini silerek normal yaşama geçmeye çalışıyordu. İlk depremden itibaren toplam 440 artçı sarsıntı yaşandı. Toplam 343 ev hasar görmüştü. Önceki gece saat 01.47 sıralarında merkez üssü Bala ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Toplam 25 saniye süren sarsıntı, Çankırı, Kırıkkale ve Yozgat'ta da hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, depremin gözlemsel şiddet skalasında 'şiddetli' grubunda yer aldığını belirtti. 5.5 büyüklüğündeki depremden sonra 60 artçı sarsıntı oldu. Uzmanlar, depremin geniş alanda hissedilmesinin, yüzeye yakın olmasından kaynaklandığını belirtti.
Depremin ardından ilçe merkezi ve köylerde panik yaşandı. Sokaklara çıkan halk, soğuk geceyi yaktıkları ateşin başında geçirdi. Bir hafta önce meydana gelen depremde hasar gören pek çok ev kullanılmaz hale geldi. Afşar beldesinde bir caminin minaresi yıkıldı. Başka bir camide büyük çatlaklar oluştu. Dört boşaltılmış ev ile 10 ahır yıkıldı. Bazı köylerde de küçük çapta hasarlar belirlendi. Kaymakamlık kriz merkezi
oluşturarak sivil savunma ve Kızılay ekiplerini yönlendirdi. Başbakanlık, 1050 battaniye, 120 çadır, bir mobil mutfak ile 100 katalitik soba ve su gönderildiğini açıkladı. Dün Başbakan Yardımcısı Cemil Çicek, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak Bala'ya gitti. Bakan Özak "Bu faylar 5.5 civarında deprem üretir. Büyük deprem olacak paniğine kapılmaya gerek yok" dedi.
Baykal: Bu uyarıdır
Bala'ya giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal şöyle konuştu: "Bu Orta Anadolu için uyarıdır. Toplu konut projeleri önce deprem bölgelerinde yapılmalıdır."