Bala'daki kayıp çocuklardan kötü haber geldi

Bala'daki kayıp çocuklardan kötü haber geldi
Bala'daki kayıp çocuklardan kötü haber geldi
İki kuzeni 'soğuk' ayırdı

 

ANKARA İKİ ÇOCUĞU ARIYOR HABERİ İÇİN TIKLAYIN


Ümit KOZAN


ANKARA - Bala İlçesi’ne bağlı Büyükdavdanlı Köyü’nde 2 gün önce oynarken kaybolan amca çocuklarından 4 yaşındaki Hacı Gökmen Tosun donarak öldü, 5 yaşındaki Sebahi Can Tosun ise baygın halde ölmek üzereyken bulunup kurtarıldı.
Bala İlçesi'nin kuzey kesiminde bulunan 125 haneli ve 850 nüfuslu Büyükdavdanlı Köyü’nde 2 gün önce birlikte oynayan amca çocukları Hacı Gökmen Tosun ile Sebahi Can Tosun ortadan kayboldu. Çarşamba günü saat 14.00 sıralarında kaybolan iki küçük çocuğun akşam da eve dönmemeleri üzerine aileleri ve köy halkı seferber oldu. Çevrede yapılan aramalarda çocukların izine rastlanamayınca jandarmaya haber verildi.
Kısa süre sonra köye gelen jandarma ekipleri, çocukların bulunabilmesi için arama ekipleri oluşturdu. Ankara İl Jandarma Komutan Yardımcısı'nın yönetiminde arama- kurtarma ekipleri oluşturuldu. Bir komando bölüğü, iz takip köpek timi ve olay yeri inceleme timinden oluşan 150 kişi ile sivil savunmadan 7 kişilik ekibe köylüler de dahil oldu. Perşembe günü gündüz ve gece yapılan arama çalışmalarından sonuç alamayan ekipler, bu sabah sabah saatlerinden itibaren ayrı ayrı kollara ayrılarak arama çalışması başlattı.BİRİ BAYGIN, DİĞERİ ÖLÜ BULUNDUKöy halkından 6 kişi, ayak izi sürerek kaybolan amca çocuklarından Sebahi Can Tosun’u köyden 10 kilometre uzaklıkta Elmadağ İlçesi'nin Aşağı Kamışlı Köyü İsmet’in Yaylası mevkiinde yüzükoyun vaziyette baygın halde buldu. Kendisini bulanların sevinç çığlıkları atmasıyla irkilen Sebahi Can Tosun, gözlerini zor açıp kapatabildi ve kendinden geçti. Bu sırada hemen ateş yakan köylüler donmak üzere olan Sebahi Can’ı ısıtırken, diğer grup da 500 metre ilerde donarak ölen Hacı Gökmen Tosun’un cansız bedenine ulaştı. Çocukların el ve yüzlerinde çizikler olması uzun süre ormanlık alanda yo aradıklarını ortaya koydu.
Bölgede yapılan ilk incelemede Sebahi Can ve Hacı Gökmen Tosun'un, oyun için çıktıkları köy yakındaki tepeyi aşınca dağlık bölgede yollarını kaybettikleri, saatler boyu köylerine ulaşmaya çalıştıkları ancak ters yöne gittikleri anlaşıldı. Soğuğa ve yorgunluğa dayanamayan çocuklardan önce Sebahi Can Tosun'un bayılıp düştüğü, onu kaldırmayı başaramayınca öldüğünü sanan Hacı Gökmen Tosun'un, birkaç kilometre uzaklıkta gördüğü bağ evine ulaşmaya çalışırken 500 metre sonra yorgunluktan bayıldığı ve gece de donarak öldüğü değerlendirdi.HELİKOPTERLE ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜBaygın halde kurtarılan Sebahi Can Tosun, köylüler ve jandarma tarafından hemen Bala Devlet Hastanesi’ne ulaştırılarak tedaviye alındı. Tosun’un düşen vücut ısısını normale döndürmek için su şişeleriyle müdahale edildi ve gıda verildi.
Bala'daki ilk müdahalenin ardından Sebahi Can Tosun, ambulans helikopterle Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Afganistan'da çalışan ve bir ay önce izne gelen baba Süleyman Tosun da helikopterde oğlu Sebahi Can Tosun'un başında gitti. Fenalaşan anne Dilek Tosun da doktor kontrolüne alındı.
Bu arada oğulları Hacı Gökmen Tosun'un dağdan cesedinin getirilmesiyle yıkılan Ahmet Dede ve Suzan Tosun çifti gözyaşı döktü. Oğlunun cesedi bayında Kürtçe ağıtlar yakalan Suzan Tosun, “Gökmen, kucağıma gel yavrum” diye feryat etti.
Elmadağ Cumhuriyet Savcılığı ile Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri olay yerinde incelemelerde bulundu. (dha)