'Balbay bizim dışarıdaki sesimiz'

'Balbay bizim dışarıdaki sesimiz'
'Balbay bizim dışarıdaki sesimiz'

Tuncay Özkan (sağda), Balbay ın Silivri dekiler için mücadele edeceğine inandığını söyledi.

Silivri Cezaevi'ni ziyaret eden CHP'li vekiller, uzun tutukluluğa dikkat çekti. CHP'li vekiller, Tuncay Özkan'ın, "Mustafa Balbay bizim dışarıdaki sesimiz olacaktır" dediğini aktardı.

CHP ’den Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve Antalya Milletvekili Gürkan Acar, 13 Aralık’ta Silivri Cezaevi’nde bulunan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, gazeteci Tuncay Özkan, Ergun Poyraz, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gazeteci Hikmet Çiçek ve Hasan Atilla Uğur’u ziyaret etti. CHP’li vekiller, Anayasa Mahkemesi’nin 10 yıl tutukluluk süresinin çok uzun olduğuna ilişkin verdiği iptal kararını ve Balbay kararını anımsatarak 5 yılın üzerinde tutuklu konumunda olan tüm mahkumların derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydetti. CHP’li vekiller, “Uzun tutukluluk nedeniyle hak ihlali sadece milletvekilleri için değil herkes için geçerli olmalıdır” dedi.
Prof. Hilmioğlu’nun, hasta olduğuna dikkat çekerek “Acilen tahliye edilmeli. Aksi takdirde cezaevinde ölüme terk edilmiş olacaktır” diyen vekiller, gazeteci Ergun Poyraz’ın da açık kalp ameliyatı geçirdiğini ve cezaevinde ölüm riski altında olduğunu vurguladı. CHP’li vekiller, Doğu Perinçek’in “ Türkiye ’de sadece milletvekillerinin değil siyasi parti temsilcisi olarak bizim de siyasi faaliyette bulunma hakkımız ve siyasi temsil hakkımız var” dediğini ifade ederken Tuncay Özkan’ın, “Mustafa Balbay hepimiz için mücadele edecektir, buradaki haksızlıkları, yaşananları en iyi bilen odur. Balbay bizim dışarıdaki sesimiz olacaktır” dediğini kaydetti. Hikmet Çiçek’in 5 yıl 9 aydır tutuklu olduğuna dikkat çeken CHP’li vekiller, Çiçek’in de “Bizler sadece gazetecilik yaptık. Hiçbir şiddet eylemi içerisinde olmayan gazeteciler ve diğer tutuklular hemen serbest bırakılmalı, TBMM’de bu konuda derhal bir düzenleme yapılmalı” dediğini aktardı.

‘TSK savaş suçlusu ilan edilecek’

CHP’li vekiller Öcalan’ı sorgulayan asker olarak bilinen Hasan Atilla Uğur’un, “Yeni davalarla TSK’yı savaş suçlusu ilan edecekler, PKK itirafçılarından gizli tanıklar seçmişler. PKK terörü ile mücadele eden askerleri savaş suçlusu olarak yargılayacaklar” dediğini belirtti.