Balbay: Karakoldan cemevi olmaz

Balbay: Karakoldan cemevi olmaz
Balbay: Karakoldan cemevi olmaz
İzmir'de Çiğli Güzeltepe Karakolu'nun cemevi yapılması tepki çekti. Karakolundan cemevi olmayacağını söyleyen CHP'li Mustafa Balbay "Burada yaşayan insanların çoğu o karakolda işkence görmüş. Bu büyük bir saygısızlık" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret ederek, Çiğli Güzeltepe Karakolu'nun cemevi yapılmasına tepki göstererek, "Burada yaşayan insanların çoğu o karakolda işkence görmüş. Bu büyük bir saygısızlık" dedi. Vali Toprak, kararın bir kez daha gözden geçirileceğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ile birlikte İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Balbay, Çiğli Güzeltepe Karakolu'nun cemevi yapılması kararına yöre halkının tepki gösterdiğini ileterek, şunları söyledi:
"Güzeltepe'nin adı 12 Eylül öncesinde Çimentepe idi. Burada başta Tariş direnişi olmak üzere pek çok kitlesel tepkinin izleri var. Karakolda çoğunlukla haksız gözaltılarla gündeme geldi. Yani semt insanları için iyi anılar içermiyor. Bu insanlar bu karakolda işkence gördü. Karakoldan cemevi olmaz. O karakolun dış görünüşünü bile değiştirmeden, 'içinde biraz oynayalım cemevi yapalım' demek büyük bir saygısızlık. Yöre halkında ciddi tepki var. Ülkede halk uzlaşı iklimi istiyor. Gelin burada siz bunu gösterin. Mahalleye sandık koyup halkın isteyip istemediğini sorun" dedi. Vali Toprak, kararın bir kez daha gözden geçirileceğini söyledi.

İzmir Şirintepe’de tarihi TARİŞ direnişi döneminde kurulan polis karakolu, cemevine dönüştürülmesi için kiraya verildi. Milli Emlak’a ait karakol aylar önce boşaltılırken, cemevi yapmak için talepte bulunan Evrensel Alevi Bektaşi Derneği’ne verildi. Karakol binasının cemevine dönüştürülmesine mahalle sakinleri de karşı çıkmıştı. Daha önce belediye tarafından mühürlenen binayla ilgili Evrensel Alevi Bektaşi Derneği yöneticileri " Burası hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacak" demişti. 
İZMİR/DHA