Balbay kararı BDP'liler için hükümsüz sayıldı

Balbay kararı BDP'liler için hükümsüz sayıldı
Balbay kararı BDP'liler için hükümsüz sayıldı

Tutuklu BDP li vekil BDP İbrahim Ayhan

Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin Balbay kararının tutuklu BDP'li vekiller için emsal olamayacağını savundu, tahliye taleplerini reddetti.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Anayasa Mahkemesi kararıyla CHP ’li tutuklu milletvekili Mustafa Balbay’a özgürlük kapısının aralanmasının ardından, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı’nın ‘tahliye’ talep ettiği BDP ’nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan hakkında olumsuz karar çıktı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, iki vekilin tutukluluğunun devamına karar verdi. Karar BDP’de şaşkınlık yarattı. Avukatların karara itiraz edeceği belirtildi.
Anayasa Mahkemesi’nin “Tutukluluk halinin makul süreyi aştığı ve seçilme hakkının ihlal edildiği” kararından sonra Balbay’ın tahliye edilerek TBMM’de yemin etmesinin ardından geçen hafta başında Diyarbakır Barosu avukatları, BDP’nin KCK davasından tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa), Gülser Yıldırım (Mardin) ve Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş ile ilgili yargılandıkları 5 ve 6’ncı Ağır Ceza Mahkemelerine başvuruda bulundu. Başvuruda, Balbay hakkındaki karara atıfta bulunularak uzun tutukluluk süresi ve tutukluların seçilmiş kişi olduğu belirtildi. Hafta ortasında BDP’li Ayhan, haftanın son günü ise Yıldırım ile ilgili cumhuriyet savcısı tahliye talebinde bulundu. Ancak talebi değerlendiren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2’ye karşı 1 oy ile Ayhan ve Yıldırım’ın “tutukluluk halinin devamına” karar verdi. Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi savcısı da dün Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş hakkında mahkemeye sunduğu mütalaada tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi. Savcının mütalaasında yer alan gerekçede, “Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın bireysel başvuruda bulunduğu gerekçesiyle sadece Balbay’ı bağladığı” ifade edildi. Mahkeme de talebi reddetti. Ayhan’ın durumunu değerlendiren mahkeme, 1982 Anayasası’nın 153’üncü maddesine atıf yaparak, “Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar, hükmünü içermektedir. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ve ittiraz davalarındaki kararları genel hukuki bağlayıcı gücüne sahiptirler. Anayasa Mahkemesi’nin normlara ilişkin kararlarının bağlayıcılık hususu, bireysel başvuru kararlarında da incelenmelidir” dedi. Kararda, “Anayasa Mahkemesi’nin olayla sınırlı ve yalnız tarafları bağlayıcı kararlar vermekle yetkili” olduğu belirtilerek, bireysel başvuruya ancak kişisel ve güncel bir hakkı doğrudan etkilenenlerin başvuruda bulunabileceği, bu başvuru sonunda ortaya çıkacak kararın da bu kişi ve başvuruya konu idari, adil karar veya işlem açısından geçerli ve bağlayıcı olacağı ifade edildi. Bu nedenle Balbay hakkındaki kararın Ayhan açısından doğrudan veya dolaylı sonuç doğurmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Tanrıkulu: Siyasi bir karar

Heyette karşıoy kullanan üye hâkim İsmail Yoğurtçu ise muhalefet şerhinde, “Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutukluluk ve seçilme ihlaline dair Resmi Gazete ’de yayımlanan kararı, bağlayıcı olmamakla birlikte, sanığın tutuklulukta geçirdiği sürenin seçilme hakkının ihlal edilebileceği ihtimali karşısında Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesi de dikkate alınarak, sanık İbrahim Ayhan’ın yurtdışına çıkamamak, adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi gerektiği düşüncesiyle, tutukluluğa ilişkin karara katılmıyorum” yorumunda bulundu. Karara BDP’li Adil Zozani ve Pervin Buldan sert tepki gösterdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da yaptığı yazılı açıklamada karara tepki gösterdi. Sezgin, “Karar siyasidir” dedi.

HSYK 1. Daire Başkanı Okur: BDP’liler çıkar

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ve Balbay’ın tahliye kararı sonrasında Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer’e konuşan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, ‘Keşke bu karar iki buçuk yıl önce alınmış olsaydı’ diye içinden geçirdiğini söylemişti. Okur, “Yapılması gereken şey çok basitti. Milletvekili seçildiği için yargılaması tutuksuz devam edecekti” demişti. Okur, “KCK davasındaki BDP’li vekiller sadece tutuklu oldukları için çıkabilir. Engin Alan hakkındaki hüküm ise kesinleşti. Onun bir başvuruda bulunduğunu duymadım ancak bana göre Anayasa Mahkemesi kararı sadece yargılaması sürmekte olan tutuklu vekillerle ilgili. O yüzden Sayın Alan’ı kapsamadığı düşüncesindeyim” değerlendirmesini yapmıştı.

HDP’li vekiller açlık grevi yapacak

HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncer ile Eşbaşkan Yardımcıları Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel mahkeme kararını protesto etmek için TBMM Genel Kurulu ve Meclis kulisinde süresiz açlık grevine başlayacağını duyurdu.


  http://www.radikal.com.tr/116654811665488

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  esitlik-vancetti - Tekin-11

  "Eşitlik - vancetti Kürt-Türk, hepimiz eşitiz ve kardeşiz. Ancak Türk'ler biraz fazla eşit, üstelik Kürt'ler üvey kardeş,karar böyle okunur. Bu kararla gerçek bölücüler kendilerini deşifre etti. Patlasanız da ayrılmayacağız, sizi geldiğiniz ortaçağ karanlığına yollayacağız."////demissin. ama yorumun lastikli oldu. kime tas attigin belli deil. Kimleri ortacaga yollayacaksin bir aciklasana? senin deyisin bir ortacagdaki kisinin deisine benzedide ondan sordum.

  90 yıldır Aynı - nesimk

  cumhuriyet tarihi boyunca KÜRTLER 2.sınıf muameleye maruz bırakılıyor. hukuk onlar için ayrı ,türkler için ayrı, işkence yine öyle,eğitim ,iş sahası,kültür vs.vs. yani bir iki chpli m.veklili ile BDP'li kendini hukuk önünde bir mi görüyor? hele hele TC yasaları ve yargıçları karşısında. en açık örneği sayın ÖCALAN için Hukuk kişiye özel çıkmaya başladı son 13 yıldır. Sayın Hatip Dicleyi söylemeye gerek yok YSK geceyarısı Operasyonunu. Roboski ,Lice ,Yüksekova vs. ama diyorlar ki yasa önünde herkes eşit batsın ulan sizin bu eşitlik sevdanız be. Barbar toplumlar bile sizden daha eşit davranıyorlar be.

  Eşitlik - vancetti

  Kürt-Türk, hepimiz eşitiz ve kardeşiz. Ancak Türk'ler biraz fazla eşit, üstelik Kürt'ler üvey kardeş,karar böyle okunur. Bu kararla gerçek bölücüler kendilerini deşifre etti. Patlasanız da ayrılmayacağız, sizi geldiğiniz ortaçağ karanlığına yollayacağız.

  Düşmanlığın dışa vurması - karçiçekleri

  Bu karar, Anayasa Mahkemesinin kararını hiçe saymaktır, AİHM sinin kararlarını hiçe saymaktır. Kendi iç hukukunu da çiğnemektir. Aslında bu bir meydan okumadır. Yıllardan beri tüm Kürt halkına duyulan kin, nefret, düşmanlık ve öfkenin dışa vurmasıdır. Demek yıllardan beri Kürdistan bölgesinde uygulanan hukuk böyleymiş. Demokratik ülkelerdeki üniversitelerde işlenecek ibretlik bir hukuk skandalı. A kişiler için Anayasa Mahkemesinin kararları geçerlidir B kişiler için geçerli değildir. Anayasa Mahkemesi tüm uzun tutukluklar için bu kararı verdiğine göre beyinleri kin, nefret düşmanlık duygularla istila edilmiş kafaların da buna uymaları gerekliyken aksi davranmaları bir darbe niteliğindedir.

  Tuz kokmuş.... - testereci

  Batsın böyle yargı düzeni...Bir memlekette hak, hukuk, vicdan yoksa gerisi teferruattır!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Uvey evlat - suvari47

  Bu kararla birilerinin uvey evlat muamelesinin mahkemece tescil edilmesinin ilanidir.

  anladım - ezilmişler

  ben bunu anladım batıdaki adalet ile doğudaki adalet bir değildir