Balbay: TBMM'deki hoşgörü ortamı olumlu

Balbay: TBMM'deki hoşgörü ortamı olumlu
Balbay: TBMM'deki hoşgörü ortamı olumlu
CHP'nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay, TBMM Genel Kurulu'nda türbanlı vekillerin yarattığı hoşgörü ortamının milli irade sorunun çözümüne de katkı yapmasını dilediğini söyledi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- TBMM Başkanlık Divanı’nın CHP ’li üyeleri Sincan Cezaevinde yatan CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Balbay’ın, Ak Parti'li 4 kadın milletvekilinin TBMM Genel Kurulu’na girdiği gün, oturumda yaşanan hoşgörülü ortamı olumlu karşıladığını belirterek, aynı hoşgörü ortamının tutuklu milli irade sorununun çözümüne katkı yapmasını dilediğini söylediği öğrenildi.

CHP’li Başkanlık Divani Üyeleri, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, İdari Amir Malik Ecder Özdemir, Katip üyeler Rıza Yalçınkaya ve Muharrem Işık dün tutuklu CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay’ı ziyaret etti. Gazetecilere ziyaret ile ilgili bilgi veren Özdemir, Başkanlık Divanı’nın son toplantısında, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in “tutuklu milletvekillerini ziyaret etmesini” istediğini belirterek, “Sayın Çiçek bu aşamada ziyaret işine yanaşmadı. Bunun üzerine Başkanlık Divanı’nın CHP’li üyeleri olarak biz tutuklu milletvekillerini ziyaret etme karar aldık. Bu ziyaret ile milli iradenin tutuklu olduğunu ilgisini kamuoyunun bilgisine sunmayı amaçladık” dedi. Görüşme sırasında Balbay’ın, Ak Partili 4 milletvekilinin Genel Kurul’a türban ile girdiği gün yaşanan olumlu havayı anımsatarak, “Meclisteki geçen haftaki olumlu tavır, iktidar partisi tarafından iyi değerlendirilmeli ve ülkenin ihtiyacı olan hoşgörü ortamına katkı sunmalı. Aynı zamanda milli iradenin tutuklu olması olayı için bir çözüm oluşturmalı” dediğini anlattı.

BDP 'LİLERİ DE ZİYARET EDECEĞİZ

Özdemir, cezaevinde kalan milletvekillerini ziyaretlerini sürdüreceklerini belirterek, “Aynı cezaevinde kalan MHP ’li Engin Alan’ı da ziyaret edecektik. Ama Sayın Alan mahkemede olduğu için ziyaret edemedik. Uygun olduğu bir tarihte kendisini ziyaret edeceğiz. Aynı şekilde BDP’li tutuklu milletvekillerini de ziyaret edeceğiz. Bu ziyarete AKP Başkanlık üyeleri katılmaz ama MHP’li ve BDP’li Başkanlık Divani üyeleri ile görüşerek onlarında bu ziyaretlere katılmasını isteyeceğiz” diye konuştu.