Balbay ve Özkan'a destek için yürüdüler

Balbay ve Özkan'a destek için yürüdüler
Balbay ve Özkan'a destek için yürüdüler
Silivri Cezaevi'nde bulunan gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın bir yıldır tecritte tutulduğu gerekçesiyle Galatasaray Meydanı'nda toplanan "Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay Gönüllüleri" isimli grup protesto yürüyüşü düzenledi.

Ümit TÜRK 

Yürüyüşe CHP 'li milletvekilleri Bihlun Tamaylıgil, İlhan Cihaner, Süleyman Çelebi, sanatçılar Levent Kırca, Edip Akbayram gazeteciler Mine Kırıkkanat, Ataol Behramoğlu ve Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan'ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Galatasaray Meydanı'nda 13:00'da toplanan grup burada, “Zorbalığa göz yumma Mustafa Balbay, Tuncay Özkan bir yıldır tecritte" yazılı pankart açarak Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yağmur altında gerçekleşen yürüyüş sırasında 'Balbay, Özkan çıkacak yine yazacak', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' sloganları atıldı. Taksim Meydanı'nda grup adına yapılan basın açıklamasında, “Bizler, bugün buraya Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ve suçunu bile bilmeyen nice gazeteciler, milletvekilleri, yazarlar ve aydınlar için geldik. Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın hiçbir hukuki ve nesnel neden olmaksızın bir yıldır tecritte tutuluyor olmasını protesto ediyoruz" denildi.

"TUVALETE GİDERKEN BİLE SLOGAN ATIYORUM"
Açıklamanın ardından mikrofonu alan sanatçı Levent Kırca söyledikleriyle gülüşmelere neden oldu. 'Birlik olmak mecburiyetindeyiz başka alternatif kalmadı' diyen Kırca'nın, “Yağmur demiyoruz, yaş demiyoruz yürüyoruz helal olsun bize. İster misiniz bu yağmur da kar da bunların bir düzenlemesi olsun bize, yürüyemeyelim diye. Ben öyle alıştım ki gece tuvalete kalkıyorum, tuvalete giderken bile slogan atıyorum" sözleri gülüşmelere neden oldu. (DHA)