Balbay'ın günlüklerinden eski MİT Müsteşarı da çıktı

Balbay'ın günlüklerinden eski MİT Müsteşarı da çıktı
Balbay'ın günlüklerinden eski MİT Müsteşarı da çıktı

Şenkal Atasagun (solda) ve Mustafa Balbay.

Balbay'ın günlüklerinde eski MİT Müsteşarı da çıktı: Gülen grubunun yatırımları Türkiye'nin yatırımına yakın. AKP felaket kadrolaşıyor


İSTANBUL - Mustafa Balbay’a atfedilen, Tempo24’te haber yapılan bölümleri “aynen” yayımlanan ve soruşturma makamlarınca ikinci Ergenekon iddianamesinin dayanakları arasında değerlendiren günlüklerde, dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un, Türkiye’nin en büyük Nur cemaatinin lideri Fethullah Gülen ve grubuna ilişkin önemli bir tespiti de yer alıyor.
Tempo24 internet haber sitesinin haberine göre Günlükte Atasagun’a atfedilen bu tespit, “Gülen grubunun yatırımlarının Türkiye’nin yatırımlarına yakın olduğu” sözleriyle ifade ediliyor.
Günlükte Atasagun’a atfedilen tespitler arasında, “AKP hükümetinin felaket kadrolaştığı, ABD’nin Türkiye’yi güvenilmez bir ülke olarak gördüğü, medyayı kimlerin kullandığını MİT’in bildiği” de yer alıyor. Balbay’a atfedilen günlükte Atasagun’un ağzından not edilen ifadelere ilişkin olarak önceki gün bir dosya yayımlamıştık. “1. Ordu’dan gelen mektuplara bakarsanız ordu ihtilale hazır” başlığıyla verdiğimiz o dosyanın aksine günlüklerin yarattığı güncel tartışmayla ilgisi bulunmayan bu bölüm bir gazeteci-bürokrat sohbetinden ibaret görünüyor. (Not: İmlasına bile dokunulmadan verilen bu görüşmeye ilişkin notların sonunda yer alan “DEĞERLENDİRME” bölümünün, soruşturma makamlarınca düşülen bir enformasyon notu olduğunu belirtiyoruz.)


“9 Nisan Çarşamba...saat 14.3 görüşme... Plaka önceden verildi. Kışla havasnıda girişi... Hiç renk vermeyen bir düzenleme. ortada kağıt benzer hiçbir şey yok..
-Turgay'la ilgili bizde olumsuz, özenle çalışılmış bir dosya yok. Biz bir kişi mafya tarafına bulaşmışsa, terör örgütleriyle bağlantısı var mı, ona bakarız. O yok. Ama çok muteber olmadığını siz de haberlerden görüyornsunuzdurb
- Önceki kadar olumsuz birn durum yşok. Ama kendisini devletin bir tarafı seviyor nedense.
- AKP felaket kadroşalıyor. Çok hızlı. Bu konudaki tüm kaygılar doğrudur. Biz takip kuruluna gerekli bilgileri veriyoruz ama, komik bir durum tabi.. Kimi kime şikayet ediyorsunuz
ABD bizi güvenilmez, dağınık bir ülke olarak görüyor. Çok zik zak çizdik. Böyle devlet olmaz. Ama biz işimizi tam yapıyoruz. Bu kurumu siyasetin tamamen dışına çıkardık
ilgili bir sürü iddia var’

Irak'la ilgili 3 diplomat konusunda biz kısa bir rapor ilettik dışişlerine. kullanmayacaksan göstereyim..26.3.2003 tarihli üç paragraf. Birincisi, kişilerin adları ve görevleri. İkincisi onlarla ilgili her hangi bir ipucu bulunamadığına ilişkin. Türkiye aleyhindde. Üçüncü, Türkiye aleyhine çalışan kişişlerin batı elçiliklerinde bolca olduğu.. altında Emre TANER imzası..
Gülenle ilgili bir sürü iddia var. Bir ara durumu kötüydü. Ama 3 aydır haber yok. bunların yatırım Türkiye'ninkine yakın desem abartma olmaz..
Barzani Talabani... Bunlar, kullanıla kullanıla kullanmayı öğrendiler. Bize karşı İran'ı onlara karşı bizi, hepimize karşı ABD'yi kullandılar. İkisi de buraya çok geldi gitti. Bize rağmen fazla şey yapabilceklerini sanmıyorum.
Bugün bir başkan gider yarın öteki başkan, ben bu bölgeyle bu kadar ilgili değilim diyebilir..
büyük sorun, kimler kullanıyor biliyoruz’

Türkiyede ekonomiyi düzeltmediğiniz sürece terör bitmez. Bitti görünür yinebaşlar... Biz 3 Kasımdan önce bunu söyleyemeye çalıştık. Medya büyük sorun. Kimler kullanıyor, biliyoruz. O Sabah gazetelere bakınca kimin ne demek istediğini biliyoruz.
Siz gelmeden önce baktım 5 yılda bizimle ilgili 15 yazı yazmışsınız 10'u nötr, 5'inde bizi tırmalamışsınız.”

DEĞERLENDİRME
Söz konusu yazıda yıl belirtilmediğinden dolayı takvim üzerinde yapılan incelemede 9 Nisan’ın 2003 tarihinde çarşamba gününe rast geldiği ve bu nedenle söz konusu notun “19 Nisan 2003” tarihli olduğu, Yazı içerisinde yer alan ‘ŞEN, 'Kışla havasnıda girişi’ ‘Emre TANER’ ve konuşulan konuların iç1eriğinden Mustafa BALBAY ile görüşen şahsın Şenkal ATASAGUN olduğu değ1erlendirilmiştir.