Balbay'ın ilk işi çocukları okula bırakmak oldu

Balbay'ın ilk işi çocukları okula bırakmak oldu
Balbay'ın ilk işi çocukları okula bırakmak oldu
Dün tahliye edilen Mustafa Balbay bu sabah çocuklarını okula bıraktı, Balbay 13.00'da Kılıçdaroğlu'yla buluşacak, sonra da Meclis'te yemin edecek.

 

ANKARA - Cezaevinden 4 yıl 277 gün sonra tahliye edilen Balbay, dün geceyi evinde ailesi ile birlikte geçirdi. Bu sabah çoçuklarını okula götüren Balbay, daha sonra yıllardır görev yaptığı Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosuna gitti. Balbay gazeteye girişte sevgi gösterileriyle karşılandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Balbay’ın buluşması da saat 13.10’da Meclis’te olacak. Kılıçdaroğlu, Balbay, Kılıçdaroğlu'nu makamındaki odasında ziyaret edecek.

Kılıçdaroğlu daha sonra Balbay ve CHP milletvekilleri ile birlikte saat 14.00’de toplanacak olan TBMM Genel Kurulu’na gidecek. Balbay, Genel Kurul’da milletvekili yeminini edecek. Genel Kurul’da bugün 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmeler yapılacak. Balbay da bütçe görüşmelerini izleyecek.

YURDIŞI YASAĞINA TEPKİ

Bu arada Balbay ile ilgili tahliye kararı verilirken ‘yurtdışı yasağı’ konması da tartışmalara neden oldu. CHP’nin hukukçularından Konya Milletvekili Atilla Kart, yaptığı yazılı açıklamada; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni bir ihlâle yol açtığını kaydetti. Anayasa Mahkemesi kararının bir bütün olduğunu vurgulayan Kart, açıklamasında şöyle dedi:
“AYM; seçilme hakkının ve kişi özgürlüğünün ihlâl edildiğinden bahisle, hak ihlalini tespit etmiştir. 13. Ağır Ceza, AYM’nin kararını tüm sonuçlarıyla uygulamak durumundadır. Milletvekili olarak görev yapan- yapacak olan Balbay , bu görevinin gereği olarak yurtdışında da Türkiye sorunlarını anlatma sorumluluğuyla karşı karşıyadır. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararını kabullenememiş; kendince bir taraftan tahliye kararının gereğini yapmış, bir taraftan da seçilme hakkının sonuçlarına ve faaliyet alanına kısıtlama getirmiştir. Mahkeme ‘taraf olma’ tavrından kurtulamamıştır. Yasama faaliyeti ‘Meclis içi-Meclis dışı, Yurtiçi-Yurtdışı’ faaliyetleriyle bir bütündür. Bu faaliyetin herhangi bir şekilde kısıtlanması; hem seçilme hakkının ihlali ve hem de AYM kararının gereğinin yapılmaması anlamına gelir. Milletvekili arkadaşımızın tahliye olmasından dolayı sevincimiz büyüktür. Bu sevincin coşkusunu yaşarken , 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararında sözü edilen kısıtlamanın kaldırılması yönünde de yasal sürecin takip edilmesi gereğini kamuoyunun dikkat ve takdirlerine sunmayı bir görev biliyoruz.”

 

.