Balbay'ın tahliyesine Arınç'tan ilk yorum

Balbay'ın tahliyesine Arınç'tan ilk yorum
Balbay'ın tahliyesine Arınç'tan ilk yorum
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkındaki tahliye kararıyla ilgili olarak "Üç yıl önce söylediklerim şimdi gerçekleşti" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Meclis kulisinde gazetecilerin Balbay'ın tahliyesiyle ilgili kararı nasıl değerlendirdiğine yönelik sorularına, "Hayırlı olsun. Tebrik ederim. Gözü aydın. Üç yıl önce söylediklerim şimdi gerçekleşti" karşılığını verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru üzerine aldığı kararı anımsatan Yazıcı, "Hak ve özgürlükler kadar eşitlik kuralı da önemli. Benzer durumda olanlar insanlar için kanun kurallarının aynı şekilde uygulanıyor olması eşitlik kuralı gereğidir. Sanırım diğerleri ile ilgili de alacak. Bunlar Türkiye 'nin deneyimi. Türkiye, geldiği bugün itibariyle hem bireysel hak ve özgürlükler açısından hem de demokratik standartlar açısından bir kazanım diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de doğru kararı hukukun vereceğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin kararını mahkemenin uygulamış olduğunu söyledi.

ÇİÇEK: 'MEMNUNİYET DUYDUM'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Sayın Mustafa Balbay'ın tahliyesinden memnuniyet duydum. Geç de olsa bunun gerçekleşmesine sevindim. Umut ederim, uzun süreli tutuklu kalmış olanların da mağduriyetleri giderilir" dedi.

Çiçek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesiyle ilgili kararını değerlendirdi.

Meclis Başkanı Çiçek, "Sayın Mustafa Balbay'ın tahliyesinden memnuniyet duydum. Geç de olsa bunun gerçekleşmesine sevindim. Umut ederim, uzun
süreli tutuklu kalmış olanların da mağduriyetleri giderilir"
diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116536011653604

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tutsam kim? - semapost

  Yaziklar olsun Radikal yazarlarina. Kalemlerini kelamlarini bu olaya ayirmadiklari gibi boyle abes aciklamada bulunan iktidar kuluna da tek bir yorum getiremediler. Akillar tutuldu mu? Nerede yere goge sigmayan vicdanlari? Balbayla ilgili yorumlari sadece Cumhuriyet mi yazacak. Buyrun akp bunu da basardi.

  Affedilmesin! - zafer20

  Yıllardır ülkeyi Cemaatle bir olup bablarının çiftliği gibi yönetenler, hukuku hiçe sayanlar, atlantik ötesini bu ülke insanından fazla kayıranlar, Avrupa Birliği bahanesiyle milletin tepesinde boza pişirenler bakıyoruz bugün, 'iyilik meleği' rolündeler! Yemezler!!! Bu insanlara bunca yıl yapılan haksızlıların, zulümlerin hesabı unutulmamalı ve ilk fırsatta sorulmalıdır.

  Cark yapmak - yeniuye

  Gecen senelerde tutuklamalara alkis tutanlar simdi cok sevindik diyorlar. Gel de inan iste.

  Akapenin ve Cematin kirli tezgahlari hukuk ve adaletmi oldu? - globalradikal

  Hangi hukuk hangi adalet bu insanlari düsüncelerinden dolayi yillardir özgürlüklerinden, ailesinden, sevdiklerinden, isinden mahrum edebilir, bu anlamda hukuk ve adaletten bahsetmek mümkün degildir. Hükümetin kirli oyunlari ve tezgahlari ortaya cikinca sayin Balbay'i tahliye etmek zorunda kalmislardir. Bu hukuk ve adalet skandalinin hesabi sorulmali ve gercekler ortaya cikarilmali ve de bu tezgahi düzenleyenler cezasini cekmeliler, aksi takdirde Hukuk ve Adaletten bahsetmek Hukuk ve Adalelete en büyük darbe olur! Sayin Balbay'a ve Ailesine cok gecmis olsun!