Balıbey: Yıkılması gereken yıkılacak

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yapılan tarama sonucu depreme dayanaksız olduğu anlaşılan okullar için gerekenin yapılacağını söyledi. Dün, katıldığı bir seminerde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Balıbey, 12 ilçede 260 okulun zemin çalışmasının yapıldığını söyledi.

İSTANBUL - İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yapılan tarama sonucu depreme dayanaksız olduğu anlaşılan okullar için gerekenin yapılacağını söyledi. Dün, katıldığı bir seminerde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Balıbey, 12 ilçede 260 okulun zemin çalışmasının yapıldığını söyledi. Kendilerine yeni ulaşan rapora göre içinde derslik, işlik, spor salonu ve kantinin de bulunduğu 54 binanın boşaltılmasına karar verdiklerini belirten Balıbey, "Boşaltma işlemine başladık. Buralardaki öğrencileri de yakın okullara naklettik. Yapılacak çalışma sonrası yıkılması gereken yıkılacak, güçlendirilmesi gereken de güçlendirilecek. Rapor yeni geldi. Beklemek gibi bir lüksümüz yok" dedi.
6 bin çocuk okula gitmiyor
Her yıl 70-80 bin çocuğun İstanbul'a göç ettiğini vurgulayan Balıbey, kentte okula gitmeyen çocuk sayısının tahminlere göre 6 bin civarında olduğunu kaydetti. Balıbey, İstanbul'da çalışan çocukların da yüzde 80'inin eğitim almadığını dile getirdi.