Balık çiftliğini taşımak yetmiyor

Cennet Koyu, bir zamanlar mavi yolculuğun duraklarındandı. Bodrum'a bağlı Göltürkbükü beldesi sınırları içinde yer alan asırlık ağaçlarla kaplı koyda 14 yıl önce balık çiftlikleri kuruldu.

MUĞLA - Cennet Koyu, bir zamanlar mavi yolculuğun duraklarındandı. Bodrum'a bağlı Göltürkbükü beldesi sınırları içinde yer alan asırlık ağaçlarla kaplı koyda 14 yıl önce balık çiftlikleri kuruldu. Çevreci grupların altı yıllık mücadelesi sonuç verdi. Balık çiftlikleri dört yıl önce mahkeme kararıyla birinci derece doğal sit alanı koydan adalara taşındı.
Ama çiftlikler giderken geride mezbele halini almış 14 baraka, ahşap eski havuzlar, çürümüş balık ağları, çöp bidonları, yem bidonları, araba lastikleri, batan ve çürüyen tekne kalıntıları, atıklar kaldı...
Türkiye Yeşilleri Eş Genel Sözcüsü Bilge Contepe, 'zafer'e sevinememiş bile. Contepe, "Bir insanın çevresine, doğasına verebileceği en büyük zarar burada. Pisliklerini bırakıp giden işletmelerin, bunları toplamasını istiyoruz. Yoksa suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Dalgalar çöpü geri getiriyor
Atami Otel yöneticisi Ayşe Öztaylan doğa katliamını Kaymakamlık, Çevre İl Müdürlüğü ve Valiliğe bildirdikleri halde sonuç alamamaktan dertli: "Bazen işçilerin ormanda çöpleri yakarak yok ettiğini görüyoruz, bu kez orman yangını çıkıyor. Yerel idare soruna el atmalı."
Anavatanlı Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar'sa çaresiz: "Çöpleri almaları için uyardık, olumlu yanıt alamadık. Dört ay önce temizlik başlattık ama yine dalgalarla gelen çöpler kıyıda birikti. Temizliğe devam edeceğiz."
Çevre Bakanlığı 24 Ocak'ta yürürlüğe giren tebliğiyle, bu çiftliklerin doğal ve arkeolojik sit alanlarında, sığ sularda kurulamasını yasaklanmıştı. Balık çiftliklerine taşınmaları için 13 Mayıs'a kadar süre verilmişti. (dha, Radikal)