Balık çiftlikleri 'demir almıyor'

Bodrum Mandalya Körfezi'ndeki balık çiftliklerinin taşınması için verilen sürenin dolmasına bir hafta kala, bölgede tansiyon yükseldi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum Mandalya Körfezi'ndeki balık çiftliklerinin taşınması için verilen sürenin dolmasına bir hafta kala, bölgede tansiyon yükseldi. Yarattıkları çevre ve görüntü kirliliği nedeniyle açık denizlere taşınmaları için 13 Mayıs'a kadar süre verilen işletmeler, '18 ay daha' diyerek Çevre ve Orman Bakanlığı'na başvurdu.
Muğla'da 160'a yakın balık çiftliği var. Turizm bölgelerindeki balık çiftlikleri, son beş yılın en çok tartışma yaratan konusu oldu. Tepkiler ses getirdi, Çevre ve Orman Bakanlığı 24 Ocak 2007'de yayımladığı 'İç Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'le bu çiftliklerin açık denizlere taşınması kararını açıkladı.
Balık çiftliklerine, taşınma için 13 Mayıs'a kadar süre verildi. Bu tarihten itibaren de Bakanlık, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ve jandarma aracılığıyla denetimlere başlayacak. Sürenin dolmasına bir hafta kaldı. Ancak Muğla'daki balık çiftliği sahipleri, nakil için henüz hiçbir girişimde bulunmuş değil.
Muğla Kültür Balıkçıları ve Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Derneği Başkanı avukat İhsan Bozan'a göre balık çiftliklerinin bir haftada taşınması olanaksız görüyor:
"Bakanlık, iki yılda yerleştiğimiz, milyonlarca dolar yatırdığımız tesisleri üç ayda kaldırmamızı istiyor. Ama bakanlık yeni üretim alanlarının tam yeri ve planını hazırlamadı. Taşınırken milyonlarca yavru telef olabilir, bu da birçok balıkçının iflasıdır. Yavrular 18 ayda büyüyüp satışa hazır hale gelene kadar beklenmeli. Bu arada başka yavru balık almayarak ve yeni üretim alanları da saptanarak taşınmamız gerek. Taşınma kararının iptali için Danıştay'da açtığımız dava, önümüzdeki hafta sonuçlanır. Dava sonuçlanana kadar hiçbir işlem yapılmamalı. Yerli ve yabancı yatırımcı, yatırımına pişman. 1 milyar dolarlık sabit yatırım ve 650 milyon dolarlık canlı balık riske atıldı. Çiftliklerin kapatılması 20 bine yakın işçinin büyük bölümünü işsiz bırakacak. Taşınmanın en az 18 ay uzatılması için bakanlığa bilimsel raporları sunduk."
Türkiye Yeşilleri Eş Genel Sözcüsü Bilge Contepe ise balık çiftliklerine ek süre verilse bile, taşınırlarken bırakacakları atıkların temizlenmesi için en az üç yıl geçeceğini söyledi. Contepe, bu konuda da ciddi projeler üretilmezse bu işletmeler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
Sıra otel istilasında mı?
Balık çiftliklerine karşı mücadeleyi kazanan çevrecileri ise şimdi başka bir kaygı sardı: Çiftliklerden sonra kıyıları beton otellerin sarması! Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Sözcüsü Zafer Murat Çetinbaş, bu endişelerini şöyle dile getirdi:
"Mandalya Körfezi'ndeki 45 kilometrelik sahil şeridinde turistik tesis kurmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar, son iki yılda geniş araziler aldı. Bir yanlışlığı düzeltelim derken başka bir yanlışlığın yapılmasına, sahilleri ve adaları balık çiftliklerinden arındırılan kıyılarımıza, altyapı tedbiri alınmadan binlerce yataklık turistik tesis ve ikinci konut inşa edilmesine izin vermeyeceğiz. Önemli olan Mandalya Körfezi'nin her türlü çevre ve görüntü kirliliğinden arındırılması, doğa, kültür ve buradaki insanıyla korunması."