Balık çiftlikleri gün sayıyor

Turistik tesisler ve sığ suları mesken tutmuş balık çiftliklerinin taşınması için sekiz gün kaldı. 2006'ya damga vuran 'tartışmalı' balık çiftliklerine taşınmaları için verilen süre, 13 Mayıs günü doluyor.

ADANA/İSKENDERUN - Turistik tesisler ve sığ suları mesken tutmuş balık çiftliklerinin taşınması için sekiz gün kaldı. 2006'ya damga vuran 'tartışmalı' balık çiftliklerine taşınmaları için verilen süre, 13 Mayıs günü doluyor.
Çevre Bakanlığı, balık çiftlikleri sorununu, ocak ayında yayımladığı tebliğiyle sonuca bağlamıştı. Kirlilik riski yüksek olan kapalı koy ve körfezlerle ilgili tebliğde, "Kıyıya 1.1 km.'den yakın, 30 metreden sığ ve akıntı hızı saniyedede 1 metreden az olan yerlerde, doğal ve arkeolojik sit alanlarında balık çiftlikleri kurulamaz" denilmiş, kurulanlara da taşınmaları için 13 Mayıs'a kadar süre verilmişti. Çevre Bakanlığı yetkilileri, 13 Mayıs'ın ardından kapatılmayan çiftlikler hakkında yasal işlem başlatılacak, yavru balık bulunan çiftliklerle ilgili tutanak hazırlanıp balıkların yetişme süreci kadar işletmecilere zaman tanınacak.
Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tuncay Kuleli, tebliğin ardından Ege ve Akdeniz'in batısındaki çok sayıda işletmenin İskenderun Körfezi'ne yöneldiğini söyledi. Tebliğin teknik bilgilerden çok, 'siyasi' nedenlerle alındığını savunan Kuleli, "İskenderun bir enerji merkezi. İsdemir, Botaş, BTC ve İsken termik santralları nedeniyle bölgede yoğun bir hareketlilik var. Körfezden geçen tanker sayısı artacak. Bu, balık üretimiyle ilgili tehlikeyi artırıyor" dedi.