@sarikayaercan

'Balık hali körfezi bitirir' isyanı

'Balık hali  körfezi bitirir' isyanı
'Balık hali  körfezi bitirir' isyanı
Beylikdüzü'nde denize dolgu yapılarak inşa edilecek balık hali çevreciler ve bölge sakinlerini isyan ettirdi. İBB ise "Çevreyi koruyacağız" diyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da miting alanları için Yenikapı ve Maltepe’de, Galataport projesi içinse boğazda denize yapılacak dolgular tartışılırken Beylikdüzü sahilinde de ‘Su Ürünleri Hali’ için denizin doldurulacağı haberi çevre halkını ve bölge sakinlerini isyan ettirdi. Projenin Büyükçekmece Körfezi’ni kirleteceği belirtilerek, imza kampanyası başlatıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kumkapı’da 1983 yılında kurulan Su Ürünleri ve Balık Hali’nin ihtiyacı karşılamadığını gerekçe göstererek Gürpınar sahiline taşınmasına karar verdi. 2009 yılında başlayan planlama süreci 2012 yılında tamamlandı. Proje kapsamında Büyükçekmece Körfezi’nin girişinde denize 257 bin metrekare dolgu yapılması planlandı. Buna göre dolgu alanı ve çevresine 206 bin metrekare inşaat yapılacak. Ayrıca günlük 100 bin ton deniz ürününün taşınması için TIR parkları ile bağlantı yolları inşa edilecek. 2014 yılında tamamlanması planlanan projenin ihalesi için ilk teklifler şubat ayı içinde alındı. Yıllardır yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu olan balık halinin ihale sürecinin başlaması üzerine çevreciler ve bölge halkı, halin çevreye zarar vereceğini öne sürerek ayaklandı. ‘Beylikdüzü Sahili’nde balık hali istemiyoruz’ diye imza kampanyası başlatıldı.

‘Körfez kirlenecek’

Büyükçekmece Doğa Emanetçileri Çevre Eğitim Derneği Başkanı Utku Kızıltan, balık haline neden karşı olduklarını şöyle anlattı: “Halle birlikte çevre kirliliği de gelecek. Büyükçekmece Körfezi Türkiye ’nin nadir temiz körfezlerinden biri. Denize girilen bir nokta. Kendi kendini temizleyemeyen bir koy olduğu için bir rüzgârda koya gelecek atıklar koyda kalacak. Körfez özelliğini yitirecek. Ayrıca büyük trafik yükü oluşacak.” Balık hali ile ilgili rapor hazırladıklarını belirten CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Ekrem İmamoğlu ise balık halinin ilçenin geleceği açısından büyük tehlike taşıdığına işaret ederek “Hale gelen balıkların yüzde 90’ı karayolundan taşınıyor. Bu nedenle denizi doldurarak hal yapmanın bir anlamı yok. Projeyle hem deniz doldurulacak ve körfez tehlikeye girecek hem de bölge halkının denizle olan bağı koparılacak. Uzmanlar, halin TEM Otoyolu üzerinde, Anadolu ve Avrupa yakalarında kamyonların net giriş çıkışı olan bir bölgeye yapılmasını öneriyor. Bölge trafik yükünü kaldıramaz” diye konuştu.

Çevre korunacak
Büyükşehir belediyesi yetkilileri ise çevreye zarar verileceği endişesinin yersiz olduğu görüşünde. Planlama ve projelendirme aşamalarında çevre etki değerlendirmelerinin hassasiyetle takip edildiğini belirten İBB yetkilileri, “Endişeye gerek yok, çevreye zarar verilmeyecek” dedi.