Balık için dört ay sabır

Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de ticari balık avı yasağı başladı. Buna göre 1 Eylül'e kadar 'gırgır' denilen çevirme ağlarla balıkçılığa izin verilmeyecek. Yasağı ihlal edenlere 512 YTL'yi bulan para cezası kesilecek ve av malzemelerine el konulacak.

İSTABUL - Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de başlayan av yasağı sonrası tezgâhlar, ithal, dondurulmuş ve kültür balıklarına kaldı.
Balıkçıları, dört aylık uzun bir tatil bekliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, balıkların yumurtlama mevsimi olduğu için 1 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz de 'gırgır' diye tabir edilen, mekanik güç kullanılan ve kullanılmayan çevirme ağlarla yapılan balıkçılığı yasakladı. İç sularda amatör balıkçılara getirilen yasağın ardından denizlerde yapılan ticari balıkçılığın da yasaklanması üzerine, balık tezgâhları ithal edilen dondurulmuş balıklara ve kültür balıklarına kaldı. Av yasağına uymayan balıkçılara 512 YTL'ye kadar para cezası kesilecek ve av malzemelerine el konulacak. Amatör balıkçılar ise olta balıkçılığına devam edebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7449077449070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.