Balık kurtarma timi

Çıldır Gölü'nde su seviyesinin yükseldiği dönemde sazlıklara bırakılan yavru balıklar, suların çekilmesiyle birlikte mahsur kaldı. Balıkları kurtarmak için operasyon başlatıldı.
Haber: ÜMİT KILIÇ / Arşivi

ARDAHAN - Çıldır Gölü'nde su seviyesinin yükseldiği dönemde sazlıklara bırakılan yavru balıklar, suların çekilmesiyle birlikte mahsur kaldı. Balıkları kurtarmak için operasyon başlatıldı.
Geçen haziran ayında aşırı yağmurlar nedeniyle su seviyesi 2 metre kadar yükselen Çıldır Gölü'nde, balıklar akıntıyla birlikte sazlıklara yavru bıraktı. Ancak suların çekilmesiyle birlikte gölle bağlantısı azalan sazlıklarda milyonlarca yavru balık kaldı. Çıldır Kaymakamlığı, Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı birlikler ve vatandaşlarla birlikte kurtarma operasyonu düzenledi.
Geçiş kanalı yapılacak
Yaklaşık beş kilometrekarelik bir alanı bulunan gölün sazlıklarla kaplı bölümünde serpme ağlarla önce yavru balıklar toplandı. Askerler ağlardan çıkarılan balıkları su dolu yangın kovalarına doldurdu ve daha sonra yolu geçerek Çıldır Gölü'ne boşalttı.
Balıklar için bir geçiş kanalı yapılıncaya kadar kurtarma çalışmasının devam edeceğini belirten Çıldır Kaymakamı Cem Afşin Akbay, şu bilgileri verdi:
"Valiliğimizin de katkılarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En kısa sürede menfez yaptırıp, yavru balıkların göle geçişlerini sağlayacağız. Havaların soğumasıyla birlikte balıkların sazlık diplerinde donarak ölmelerini engellemek için bu çalışmayı başlattık. Şu ana kadar da binlerce balığı kurtardık" dedi.