Balık tutmayı öğrettiler!

100 çocuk kurtuldu

İskenderun'da pastacı, kuaför, oto tamircisi gibi işyerlerine çırak verilen 100 çocuk sokaklardan çekildi. Kaymakam Horozoğlu anlatıyor:
"Baştan sigorta primleri ve ücretlerini üstlendik. Çocuklar nitelik kazanınca da kalıcı olarak işe alındılar."

HATAY - Devlet kesesinden çıraklık projesi işe yaradı. Hatay'ın İskenderun ilçesinde, işyerlerine çırak olarak verilen, sigorta primleri devlet, ücretleri de proje bütçesinden karşılanan 100 çocuk sokaklardan çekildi.
İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, hazırladıkları projeyle, sokakta çalışan ya da kahvehanelerde zaman geçiren ve potansiyel suçlu gibi görünen çocukları topluma kazandırdıklarını söyledi. Horozoğlu, işverenlerin, çırakların işi öğrenme dönemini ücret ve sigorta primleri nedeniyle külfet saydıklarını belirterek, "Bu külfeti biz üstlendik" dedi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 100 bin YTL'lik proje hazırladıklarını belirten Horozoğlu şunları söyledi:
"Bir yıl süreli bu proje bugün 100 çocuğumuzun hayatını kurtardı. Sanayi kuruluşlarına 'Size çırak vereceğiz, onlara işi öğreteceksiniz, ancak cebinizden de tek kuruş para çıkmayacak' dedik. Kuaförlük, pastacılık, kaynakçılık, tornacılık, oto tamirciliği gibi birçok işyerine çocuklarımızı çırak olarak verdik. Bu çocuklar haftanın beş gününde uygulamalı eğitim aldılar, bir gün de Mesleki Eğitim Merkezi'nde eğitim gördüler."
Kaymakam, çocuklara bir yıl 139 YTL aylık ödediklerini belirtti, "Proje bitince işverenler bu çocukları işten çıkarmadı. Onlar artık kalifiye eleman. Ücret ödemeye, sigorta primlerini yatırmaya başladılar" dedi.