'Balık var mı: Var. Öyleyse sorun yok!'

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelip üç ay boyunca balıkçılara 'Balık var mı?' diye soran bir grup bilim adamı, Marmaray'ın İstanbul Boğazı'ndaki balık göçünü etkilemeyeceğine dair rapor verdi.

İSTANBUL - Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelip üç ay boyunca balıkçılara 'Balık var mı?' diye soran bir grup bilim adamı, Marmaray'ın İstanbul Boğazı'ndaki balık göçünü etkilemeyeceğine dair rapor verdi. Yöntemin bilimselliği tartışma yarattı.
Tüpgeçit için 15 Ağustos'ta Boğaz'da çalışmalar başladı. Ulaştırma Bakanlığı ise projenin balık göçü üzerindeki olası etkileri için İstanbul'daki üniversitelerden araştırma yapmalarını istedi. Yöntem olarak balık kooperatifleriyle görüşülüp istatistik hazırlanması önerildi. İstanbul'daki üniversiteler, "Bu metot tek başına yetmez" deyince bakanlık, İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi'ne teklif götürdü. Su Ürünleri Fakültesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Can Bizsel çalışmalarını şöyle anlattı: "Seçtiğimiz balıkçı kooperatiflerini ziyaret edip faaliyetlerini gözlüyoruz. Ne kadar balık çıktığına, avdaki değişime bakarak fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Uzun süreli av istatistikleri olmadığı için yöntemin bilimsel olmadığını kabul ediyoruz. Ancak, balıkçılar bugün çinakop yakaladılar, dün de palamut yakalamışlardı. Marmaray balık göçlerine zarar vermiyor. Bunu kesin olarak söyleyebiliriz."
'Bakanlık, sonara pahalı dedi'
Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı yönetim kurulu üyesi Yardımcı Doç. Dr. Saadet Karakulak ise balığın bolluğunun balık göçünü anlamaya yetmeyeceğini vurgulayarak Karadeniz'den giren bir sürünün Boğaz'dan çıkana kadar balıkçı teknelerindeki sonarlarla izlenmesini önerdiklerini, ancak Ulaştarma Bakanlığı'nın 'Maliyeti yüksek' diye bu öneriyi reddettiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7639067639060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.