Balıkesir'de 'tesettürle ders' iddiasına soruşturma

Balıkesir'de 'tesettürle ders' iddiasına soruşturma
Balıkesir'de 'tesettürle ders' iddiasına soruşturma
Ayvalık'taki bir ilkokulda Türkçe öğretmeni olan Elif Kısa'nın, okula 'çarşaf'la geldiğini söyleyen bazı velilerin şikayeti üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı. İl Milli Eğitim Müdürü ise kıyafetin 'çarşaf değil manto' olduğunu söyledi.

AYVALIK – Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Küçükköy beldesindeki Macit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’na bir süre önce eş durumundan atanan Türkçe öğretmeni Elif Kısa’nın okula tesettür kıyafetiyle gelip derse girdiği haberleri üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme başlattı. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner ise Elif Kısa’nın kıyafetinin 'çarşaf' olduğu iddialarına karşı çıkarak, 'manto' olduğunu söyledi.

Erzurum’un Aşkale ilçesinden geçen cuma günü eş durumu nedeniyle Küçükköy Beldesi’ndeki Macit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’na atanan Türkçe öğretmeni Elif Kısa’nın, okula 'çarşafı andıran' bir tesettür kıyafetiyle gelip derslere girdiği yönünde velilerin dile getirdiği şikayetle ilgili olarak Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme başlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner ise Elif Kısa’nın üzerindeki kıyafetin manto olduğunu öne sürdü. Caner, “Gazetelerde çıkan haberler sonrası konuyu araştırıyoruz. Öğretmenin çarşaf benzeri bir kıyafet giydiği söyleniyor, ancak bu bir mantodur. Bu şekilde derslere girip girmediği de araştırılıyor. Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgileniyor” dedi. Bu arada, Türkçe Öğretmeni Elif Kısa’nın bugün okula gelmediği öğrenildi.

Erzurum’un Aşkale İlçesi’nden geçen cuma günü eş durumu nedeniyle Küçükköy Beldesi’ndeki Macit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’na atanan Türkçe Öğretmeni Elif Kısa’nın, okula siyah tesettür kıyafetiyle gelip derslere bu şekilde girmesi bazı velilerin tepkisine yol açmıştı. Elif Kısa, giyimiyle ilgili konuşmak istemezken, durumdan rahatsız olan bazı veliler, konuyu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aktardıklarını dile getirdi.

Okul Müdürü Mehmet Rauf Gürleyük açıklama yapmazken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise konuyla ilgili bilgisinin olmadığını dile getirdi. Bilen, "Türk Eğitim-Sen’in ülke genelinde aldığı bir karar uyarınca, okullara serbest kıyafetle gitme uygulaması var. Öğretmen arkadaşımız aynı sendikaya kayıtlı olduğu için bu kıyafetle derslere giriyor olmalı. Bizim için kılık kıyafetten çok bir öğretmenin öğrencisine katma değer olarak vereceği önemlidir" dedi.

Eğitim- İş Ayvalık Baş Temsilcisi Nahil Filiz ise, okullarda öğretmenlerin serbest kıyafetle derslere girmesine ilişkin bir yasa tasarısının hazırlandığın ancak, Elif Kısa’nın suç işlediğini öne sürdü. Filiz, "Eğitim-İş olarak biz bu durumu kabul etmiyoruz. Yapılanın kasıtlı bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Bugün buna ’Özgürlük’ diyorlar ama bu özgürlükler bir süre diğer öğretmen ve vatandaşlara baskı olarak yansıtılıyor" diye konuştu.


TUNCEL YILMAZ / DHA


İlkokulda çarşaflı öğretmen


  http://www.radikal.com.tr/1151569115156935

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - holdme12

  Tesettürle derse girmiş eleştirilmiş, başörtü taktığı için soruşturma başlatılmış falan bunlar yanlış ve çağ dışı. Peki nasıl bir ülkede çağ dışı? Mesela eşcinsel evliliklerin serbest olduğu, insanların dindarların yanında rahatça "Ateistim" diyebildiği, eşcinsellerin transseksüellerin de öğretmen olabildiği, öğretmenin okula kısa şort veya mini etek veya her ne isterse onu giyip gelebildiği, insanların dini eleştirmesi yüzünden hapse atılmadığı, tayt giyen hakimin işinden edilmediği ÖZGÜR bir ülkede böyle bir uygulama çağ dışı. Peki bu ülkede? Genellemekten hoşlanmam, Kemalist teyzelerden daha özgürlükçü olan, gerçek anlamda özgürlükçü olan başörtülü insanlar var elbet ancak başörtülülerin oran olarak birçoğu özgürlük, insan hakları diye bağırıp, Hollanda'da bile yasak değil deyip ağzına Ateist lafını aldığında cehennem, eşcinsel lafını aldığında aile yapısı ve Lut kavmi, mini etek dediğinde ahlaksızlık, alkol dediğinde yasak diye sayıklayan insanlar değil mi söyleyin bana. Belki insanların başörtüye karşı tereddütle yaklaşmasının nedeni budur hiç düşündünüz mü? Birilerinin sadece başkasının başındaki kumaştan rahatsız olmak tek başına zaten hastalıklı bir düşünce, pek çok kişi de bu konuda benle hemfikirdir sanırım. Sorun ikiyüzlülük, "özgürlük bana yasak onlara" zihniyeti. E iş böyle olunca da bu kişilerin başörtü özgürlüğünü savununca enayiymiş hissine kapılmak bir insanın hissedeceği en doğal şeydir sanırım.

  likapa yorumcu - siradanbirisi

  türbanliyi hakidir diye savunsada o ayni hakki ateiste verecek seviyeye sahip olmadigin icin senin islamci özgürlügün bagnazlikdan ibarettir.

  ne denir. - geo1980

  hiç bir şey. bir çok okulda böyle. işin açığı mesele özgürlükse eğer hadi bakalım, hiç bir sorun yok, inanın kim ne giyerse giysin bıktırdı artık bu tür muhabbetler. fakat aşağıda "likapa" adlı bir yorumcu arkadaş var, işte mesele bu anlayışta yatıyor, onun da belirttiği gibi "alışacaksınız" aslında mesele bu. sadece, bir şeyi, "dayatma". yani "zorundasınız", o her neye ise, ona işte ama kendi istediğinize değil, onun istediğine.

  çarşafmı mantomu? - kaşınan adam

  Öğretmenin giydiği kıyafetin mantomu çarşafmı olduğu tartışması içindeki bazı kişiler giyilen kıyafeti dini kurallarıda hatırlatarak makul göstermeğe çalışıyorlar.Allah İnsana akıl vermiş be kardeşim, Ayvalık gibi bir yerde hava sıcakığını 25-30 dere olduğu bir ortamda bu kıyafet içersinde kişinin mantıklı düşünerek öğrencilere bir şeyler öğretmesi mümkünmü?Bu kişilere bu okullara bu tür tepkileri alacaklarını bilerek ,toplumu mümkün olduğunca provoke etmek için geldikleri gayet iyi biliniyor.Tabi iktidarda bu okullara bu tür tavırlara çanak tuyacak yöneticileri atıyor.Müdürün söylediğine bakarmısınız çarşaf değil manto diyor.Be adam, ha çarşaf ha manto ,kıyafetin rengi ve şekli bu mevsimde hemde bir öğretmen tarafında okulda giyilecek kıyafetmi?

  Haraydin yorumcu - bir.insan

  Sayin Haraydin'a katiliyorum insanlari boyle ayirmaninin gunumuzde artik yeri olamaz. Ancak, demissiniz ki "bu orta cag mantigini birakmadiniz". bu 1500 yillik inanisin yaninda orta cag gayet modern kalir. Yani basit matematik olarak.

  ÖZLEM - xoce7506

  Bu ülkede kemalist laikçilerin kaygılarındanda kendine müslüman muhafazakarların ikiyüzlülüğündende bıktım artık ülkemde bu gibi gereksiz konuların konuşulmadığı insanların kamuda ya da özelde nerde olursa olsun insanca kendine yakıştırdığı gibi giyindiği dış görünümün önemsiz bir ayrıntı olduğu başörtülünün mini etekliye kötü kız gözüyle bakmadığı mini eteklininde başörtülüye yobaz cahil etiketi yapıştırmadığı ve ayrıştırıp ötekileştirmediği hak ve adalet kavramlarını özde içselleştirmiş insanca konulara kafa yoran bir ülke özlemim var.....(NOT:Bir öğretmen olarak çarşaflı öğretmene karşı değilim dediğim gibi ama aidiyetliklerimiz adalet ve hak kavramımızın önüne geçmemeli...)

  büyük soru işareti - aspasya

  Çalışma ortamlarının kendi içinde genel kabul görmüş giyim kuralları vardır: Okula öğretmenler şort, mayo ve benzeri amaca uygun olmayan kıyafetler ya da acayip kostümlerle gelecek olsa (ki bu olasılığı düşünemeyiz bile)nasıl garip karşılayacak ve şaşıp kalacaksak aynı şey çarşaf için de geçerli. Böyle bir tuhaflık bugüne kadar ne görmüş ne de işitmiştim...Her şeyden önce de çocuklar adına çok üzücü...Müteselsil sorumluluk var idarede, gereği yapılmalı...