Balıklar için iyi bir haber

Balıklar için iyi bir haber
Balıklar için iyi bir haber

Kuşadası Körfezi?ne 330 yapay resif daha atılıyor. Resifler hem balıklar için sığınak olacak hem de bölgede trol avcılığını engelleyecek. FOTOĞRAF: LATiF SANSUR / dha

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Kuşadası Rotary Kulübü’nün altı yıl önce başlattığı proje çerçevesinde körfeze 330 yapay resif daha atılıyor. Setur Marina’da düzenlenen törenle beton resiflerin vinç teknesine yüklenmesine başlandı.
Deniz dibine bırakılan betondan yapay resifler balıkçıların trol ağlarıyla deniz dibini taramasını, balık yuvalarının yok olmasını önlüyor, balıklara  korunak sağlıyor.
Proje altı yıl önce başladı. İlgili bakanlıklardan izin alındıktan sonra 1.5 ton ağırlığında 375 beton resif, 25’li gruplar halinde denize atıldı. Resifler 18 metre derinliğe, 25’li kümeler halinde atıldıktan sonra dalgıçlarca koordinatları belirlenerek haritalara işlenecek. Proje Türkiye’de bir sivil toplum örgütü tarafından yürütülen ilk resif projesi.
Rotary Kulüp Başkanı Yusuf Murat Genç, “Bu yıl atılacak olanlarla birlikte denizde toplam 375 resif yer alacak. Bu yılın sonunda projenin ancak yüzde 10’unu tamamlamış olacağız. Proje çerçevesinde Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı sahillerine kadar uzanan bölümü resiflerle kaplayacağız” dedi.