Balıklar zehir oldu

İskenderun Körfezi'nde 2 bin 200 ton zehirli atıkla batan MV Ulla adlı geminin ilk kurbanı balıkçılar oldu. Dünyaca ünlü jumbo karidesinin yaşam alanı olan körfeze geminin batması ardından çıkan 'zehir' tartışması, Balıkçı Hali'nde satışları kesti, balık lokantaları da boşaldı.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

HATAY - İskenderun Körfezi'nde 2 bin 200 ton zehirli atıkla batan MV Ulla adlı geminin ilk kurbanı balıkçılar oldu. Dünyaca ünlü jumbo karidesinin yaşam alanı olan körfeze geminin batması ardından çıkan 'zehir' tartışması, Balıkçı Hali'nde satışları kesti, balık lokantaları da boşaldı. Balıkçılar 'zararsız olduğunu kanıtlamak' için dün 40 kilo balığı pişirip yerken, halk zehirli atığın suya karışarak deniz canlılarından insanlara geçeceği yönündeki tartışmaların netleşmesini bekliyor.
50 bin kişi etkilendi
İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nihat Beyazıt, 'zehir' tartışmasının balıkçılık sektörüne büyük zarar verdiği belirterek şunları söyledi: "Gemideki zehirli atığın balıklara zarar vereceği, kanser hastalığı gibi tartışmalar nedeniyle halk balık yemiyor. Balıkçılar gün boyunca birkaç kilo balığı ancak satabiliyor. Birçok arkadaşımız bu yüzden kepenk indirdi. Artık net bir açıklama yapılmasını bekliyoruz. Çünkü bu sektörden yaklaşık 50 bin kişi karnını doyuruyor."
Balıkçı Hali esnafı ise tam balık avı sezonu başlarken geminin batmasıyla en büyük darbeyi yediklerini belirtip, "Ne olacaksa bir an önce olsun, yoksa yaklaşan kış mevsiminde perişan olacağız" diyerek dert yandı.
Balıkhanede sofra kuran 50 balıkçı da, körfezdeki balıkların sağlıklı olduğunu öne sürdü ve bunu ispatlamak için gösteri yaptı. Balıkçılar, atığın etkili olmadığını ispatlamak için avladıkları 40 kilo balığı pişirip yedi.
Artık 'adana' yiyorlar
Her akşam tıklım tıklım dolan balıkçı lokantaları da geminin batmasıyla birlikte boşaldı. İskenderunluların balık yerine et yemekleri satan lokantalara yöneldi. İş yapamamaktan yakınan balık lokantası işletmecileri, "Vatandaş adana kebabı yiyor. Bir an önce bu iş netlik kazanmalı yoksa sektör çöker" dedi.