Balıkların kafası yoksulun sofrasına

Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR - Edremit’te balıkçılar, sattıkları balıkların kafalarını yoksul vatandaşlara ayırma geleneğini sürdürüyor. Balıkçı Hüseyin Altıntaş, yoksulların çorba yapmak için balık kafası istediklerini anlattı:
“Kilosu 4 liraya sardalya alacak parası olmayan garibana, temizlediğimiz balıklardan ayırdığımız kafaları ücretsiz olarak veriyoruz. Ayrıca başka bir poşete de bir tavalık kadar sardalya ya da hamsi atıyoruz. Bu her balık avı sezonunda balıkçıların devam ettirdiği bir gelenek. Sattığımız palamut, lüfer, torik ve orkinos gibi balıkların parasını zaten müşteriden alıyoruz. Kafaları da sosyal yardımlaşma amacıyla değerlendirmiş oluyoruz.”
Selim Sevinç dertli: “Ben yıllardan bu yana Akçay’da yaşıyorum. İstediğimiz balığı rahatlıkla eve götürebildiğimiz günler çok gerilerde kaldı. Çeşit azaldı, fiyatlar her geçen gün arttı. Kırlangıç, uskumru, lagos, kalkan, kofana ve torik gibi balıklar çok az çıkıyor. Çıkar çıkmaz da lüks lokantaların vitrinlerine gidiyor. Bize yalnızca 4- 7 lira arasında satılan sardalyayı almak düşüyor. Bunu da alamayanlar zengin müşterilerin temizlettiği torik, palamut, ton balıklarının kafalarını balıkçılardan rica ederek alıyor. Sahil insanını bu hale düşürenler utansın.”

İyi ki varsın sardalya
Edremit’te şu anda bazı balıkların kilo fiyatları şöyle: Çinekop 8-10 lira, mezgit 8, levrek 15, istavrit 6- 8 lira, hamsi 5 lira, sardalya 4-5 lira, lüfer 10, sarıkanat 15, barbun 25 ve palamut (tanesi) 10- 15 lira. (dha)