Balkanende: Her şeyi eksiksiz yapıyoruz

ANKARA/WASHINGTON - Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak ‘geçmiş olsun ve başsağlığı’ dileklerini iletti. Hollanda Başbakanı Balkanende’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Gönlünüz rahat olsun. Hollanda makamları her türlü sorunla ilgileniyor. Ben de yaralıları ziyaret  edeceğim. Gerekli bütün çalışmaları eksiksiz yapıyoruz” dediği öğrenildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Balkanende’ye ilgisinden dolayı çok teşekkür ettiği ve “Vatandaşlarımızın orada mağdur olmaması için hükümetinizin her türlü çalışmayı yapacağına eminim. Biz de Büyükelçiliğimiz ve Ulaştırma Bakanlığımız aracılığıyla olayı yakından takip ediyoruz” dediği öğrenildi. Öte yandan, ‘uluslararası kurallara göre, bu tür kazalarda yetki ve sorumluluğun kazanın olduğu ülkeye ait olması’ nedeniyle bütün operasyonun Hollanda makamlarınca yürütüldüğü ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama
ABD Dışişleri Bakanlığı, THY’nin İstanbul ’dan Amsterdam’a gitmekte olan 1951 sefer sayılı uçağının Amsterdam’da geçirdiği kazanın ardından ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti. ABD Dışişleri
Bakanlığı sözcüsü Robert Wood, düzenlediği günlük basın toplantısının açılışında, “Ölenlerin ailelerine derin taziyelerimizi  iletiyoruz” dedi. (aa)