Balkaner'e 34 yıl

Yurtbank'ın eski sahibi Ali Balkaner, bankanın zarara uğratılmasıyla ilgili davada 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon para cezası aldı. Balkaner için gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

İSTANBUL - Yurtbank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada mahkeme, bankanın eski sahibi Ali Avni Balkaner'i 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon lira para cezasına çarptırdı. Duruşma sırasında rahatsızlanarak, adliyeden ayrılan Balkaner hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde toplam 53 sanığın yargılandığı davanın karar duruşmasında, Balkaner'le birlikte tutuksuz sanıklar Cantürk Dededoğlu, Yaşar Mescigil, Süleyman Ekiz ve Nejat Kökler katıldı. Duruşma öncesinde koridorda bekleyen Balkaner, gazetecilere duruşmada çok önemli açıklamalarda bulunacağını söyledi.
'Devlet elimi kolumu bağladı'
Duruşmada söz alan Balkaner banka sahibi olduktan sonra zenginleşmediğini söyledi. Balkaner, "Bir şubeli iken satın aldığım bankayı 28 şubeye çıkardım. Bankanın 600 milyon dolarlık mevduatı olmasına rağmen 800 milyon dolarlık malvarlığı yatırdım" dedi. Bankaya haksız el konulduğunu öne süren Balkaner, "Benim bu yaştan sonra namus, şeref ve gurura ihtiyacım var. Devlet elimi kolumu bağladı. 4 bin 500 off-shore mudisi üzerime kaldı" diye konuştu.
'İstanbul Yaklaşımı' kapsamında ön şartnamenin bu ay sonuna kadar imzalanacağını belirten Balkaner, hem şartnameyi imzalamak hem de off-shore'zedelerin, paralarının ödenebilmesi için mahkemeden kararı bir süre ertelemesini istedi. Balkaner, 'off-shore'zedelere' hitaben "Ben de babayım, dedeyim. Farz edin ki ben onların babasıyım" dedi. Konuşması sırasında gözlerinin dolduğu ve sıkıntılı olduğu gözlemlenen Balkaner, "Ben hasta ve yaşlı bir adamım, ancak 3-5 sene yaşarım. Kul hakkıyla gitmek istemem. Bunu benden başka kimse temizleyemez. Ben onların durumları çözülmedikçe perişanım" diye konuştu.
Konuşmasını tamamladıktan sonra yerine oturan Balkaner, birden fenalaştı. Çevresindekiler tarafından koluna girilerek dışarı çıkarılan Balkaner, adliye merdivenlerinden de kucağa alınarak indirildi. Balkaner, daha sonra otomobiline bindirildi ve hastaneye götürüleceği söylenerek, adliyeden çıkarıldı. Duruşmada diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, Balkaner'i 'zimmet, nitelikli dolandırıcılık ve off-shore hesapları' nedeniyle 34 yıl yedi ay ağır hapis ve 69 trilyon 307 milyar 925 milyon lira ağır para cezasına çarptırdı. Balkaner hakkında 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçundan ise beraat kararı verildi. Heyet ayrıca Balkaner hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.
13 yıl daha cezaevinde kalacak
Balkaner, 2000 yılında 'Kasırga Operasyonu' kapsamında tutuklanmış ve 8 ay 5 gün cezaevinde kalmıştı. İnfaz Yasası ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alındığında Balkaner yaklaşık 13 yıl cezaevinde kalacak. Balkaner para cezasını zamanında ödemezse üç yıla kadar hapis alabilecek.
Bu arada Balkaner'in avukatları müvekkillerinin International Hospital'a kaldırıldığını söyledi. Hastane yetkilileri ise Balkaner'in saat 18.00'de hastaneden ayrıldığını bildirdi. Balkaner'in avukatı Deniz Ketenci, "Nerede olduğunu bilmiyorum. Kendisinden haber alamıyoruz" dedi.