Balkanlar da yoğun kar altında

Kötü hava koşulları ve yoğun kar yağışı, Türkiye' nin yanı sıra Balkanlar'ı da vurdu.

ATİNA/BELGRAD/SOFYA - Kötü hava koşulları ve yoğun kar yağışı, Türkiye' nin yanı sıra Balkanlar'ı da vurdu. Yunanistan'da 500 köyün dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilirken, kuzeydeki Petrades Köyü yakınlarında bir trende mahsur kalan 116 yolcu kurtarıldı. Trendeki yolcular, eksi 10 derecede ölüm tehlikesi atlattı.
Önceki pazartesi günü Patras'ta araçlarıyla denize uçan baba ve oğlundan umut kesildi. Başkent Atina dahil Yunanistan'ın büyük şehirlerinde hayat adeta durdu. Ülkede havaalanları ve limanlar işlemiyor.
Yugoslavya'da da halkın önemli bir kısmının elektrikle ısınmayı tercih etmesi sonucu elektrik sistemi çökmenin eşiğine geldi. Yetkililer, elektrik kullanımını düzenleyici önlemler için çalışma başlattı.
Bulgaristan'da su bitti
Bulgaristan'da da kar kalınlığı güneydeki bazı bölgelerde bir metreyi aşarken, pek çok köy yolu ulaşıma kapandı. 10 köyde su kaynaklarının tükendiği, 37 köyde de tüm elektrik altyapısının çöktüğü bildirildi. Varna Limanı faaliyetini durdurdu. Güneydeki üç bölgede olağanüstü hal ilan edildi.
Bulgaristan'da iki kişi donarak öldü.
İtalya'da üç kişi dondu
İtalya'yı bir haftadır etkileyen aşırı soğuklar, Molise bölgesinde üç kişinin donarak ölmesine yol açtı. Ülkenin birçok kesiminde okullar tatil edilirken, Salerno-Reggio Calabria otoyolu iki gündür kapalı. Sardunya Adası'na gitmek üzere Cenova'dan hareket eden bir feribot, 5 saatlik yolculuğunu 40 saatte tamamladı. Birçok uçak seferi de iptal edildi. (Dış Haberler)