Balkanlardan gelen yağış Balkan uçağını pistten çıkardı

Balkanlardan gelen yağış Balkan uçağını pistten çıkardı
Balkanlardan gelen yağış Balkan uçağını pistten çıkardı

Belgrad?dan gelen uçak yağış nedeniyle pistten çıkıp toprak alana saplandı.

İSTANBUL / EDİRNE / TEKİRDAĞ - Geçen ay yaşanan sel felaketi unutulmamışken İstanbul, Tekirdağ ve Edirne dün Balkanlar’dan gelen yeni yağış dalgasının altında kaldı. JAT Airways uçağı Atatürk Havalimanı’nda inişe geçtikten sonra yağış nedeniyle frenleme yapamadı ve pistten çıkarak çamur saplandı. Edirne’de 150 evi  su bastı.  Tekirdağ’da  İpsala   yolu zaman ulaşıma kapandı.
JAT Airways’in Belgrad-İstanbul seferini yapan Boeing 737-300 tipi yolcu uçağı, dün Atatürk Havalimanı’nın 06-24 pistine inişe geçtiği sırada, Ataköy tarafından pistten çıkarak tekerlekler üstünde yaklaşık 50 metre sürüklendi. Sağ kanat motoru da toprağa giren uçağın 125 yolcusu ve altı mürettebatı  yara almadan kurtuldu. Yolcular ve mürettebat daha sonra uçaktan tahliye edilirken 06-24 pisti iniş ve kalkışlara kapatıldı.
Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi Edirne’de ise önceki akşam kendini gösterdi. Yoğun yağış sabaha kadar aralıklarla devam etti. Rögarlar taşınca cadde ve sokaklar göle döndü. Caddelerde çok sayıda araç mahsur kaldı. Araçların içinde kalan vatandaşlar çaresizlik içinde dakikalarca yardım bekledi. 
Kent merkezindeki İbrahim Ay, İlhami Ertem, Zübeyde Hanım caddeleri ve Atatürk Bulvarı’ndaki yaklaşık 150 ev ve işyerinin bodrum katlarını su bastı. Baskından etkilenen evlerdekiler, çevreden yetişenler tarafından çıkartılırken, itfaiye ekipleri de vidanjörler yardımıyla biriken suları dışarıya atmaya çalıştı.  
Tekirdağ’da da sabah saat 05.30 sıralarında başlayan kuvvetli yağmur şehir merkezi ve Malkara ilçesinde etkili oldu. Şehir merkezindeki Turgut Mahallesi Ördekli Dere ve Hürriyet Mahallesi Köprübaşı mevkilerinde caddeler göle döndü. Belediye ekipleri de su baskınlarına karşı tıkanan rögarları açmaya çalıştı. Şehir merkezinde aralıklarla etkisini sürdüren yağışın Malkara ilçesi ve köylerinde de baskınlara neden olduğu öğrenildi. Yağmur yağışının ardından Tekirdağ- İpsala karayolu Mahramlı Mevkii’nde biriken su nedeniyle zaman zaman trafiğe kapandı. (Radikal, dha)