Balkanlardan İstanbul'a mart sürprizi yağdı

Balkanlardan İstanbul'a mart sürprizi yağdı
Balkanlardan İstanbul'a mart sürprizi yağdı

Bolu da kar altında. Bolu Dağı geçişinde birçok araç zincir takmak zorunda kaldı. FOTOĞRAF: TUNCAY TÜRKGÜLÜ / AA

Yurdun batısı kar altında kalırken Eskişehir'de bir evsiz gece donarak öldü. Önümüzdeki hafta da hava soğuk ve yağışlı

İSTANBUL - Balkanlar üzerinden gelen soğuk  hava yurdun büyük bölümüne kar getirirken Eskişehir’de bir evsiz, gece sokakta donarak öldü. 
Soğuk hava dalgası önceki gece ‘sınırı’ geçerek Edirne ve Kırklareli’yi beyazlara büründürdü.  Bulgaristan’a geçişi sağlayan Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda ve sınıra yakın köylerde kar kalınlığı 5 santimetreye kadar ulaştı.  Hava sıcaklığının sıfırın altında 3 dereceye kadar düştüğü Kırklareli merkeze bağlı Dereköy’de kar  kalınlığının 10 santimetreye kadar ulaşması nedeniyle Karayolları ekipleri, Bulgaristan’a geçişi sağlayan Dereköy Sınır Kapısı’nın ulaşıma kapanmaması için aralıksız çalıştı. Kara hazırlıksız yakalanan çok sayıda araç  yolda kaldı. 
İstanbul ise dün beyaz sürpriz yaşadı.  Özellikle yüksek kesimlerde zaman zaman kar tipi şeklinde yağdı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Murat Şahin,  dün en yüksek hava sıcaklığının 4 derece olarak ölçüldüğünü söylerken,”Kentte, bugün yağış beklenmiyor. Havanın çok bulutlu, hava sıcaklığının da en yüksek 9 derece olacağı tahmin ediliyor” dedi.
Eskişehir’de alkol bağımlısı ve evsiz olduğu belirtilen 53 yaşındaki Selahattin Çiftçibaşı, Kurtuluş Mahallesi’nde üzerine karton kutuları örtüp uyuyunca donarak öldü.  Eskişehir’de gece hava sıcaklığı sıfırın altında 5 dereceye kadar düştü.

Batıda salı günü yağış gidiyor
Önümüzdeki günlerde de ‘bahar’ görünmüyor. Bugün Marmara, Doğu ve İç Anadolu bulutlu, diğer bölgeler yağışlı. Cumartesi günü yağışlar hafifleyecek ancak, pazar ve pazartesi  yurdun büyük bölümü yeniden yağış alacak. Yağışlar salı günü batıda etkisini azaltacak, Kıyı Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu’da kar ve yağmur var. (Radikal)