Balkanlar'dan soğuk hava

Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışın etkisine girdi. Hava sıcaklığı Trakya'dan başlayarak zamanla tüm yurtta 8-10 derece azalacak. Meteoroloji, Güney Ege ve Akdeniz'de lodos, kuzeybatıda da poyraz ve kar uyarısı yaptı. Bursa'da lodos nedeniyle 200 kişi zehirlendi.

ANKARA/BURSA/ESKİŞEHİR/ANTALYA - Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava bugün tüm yurtta etkili olacak. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, düzenlediği basın toplantısında, meteorolojik uyarıda bulundu.
Ünal, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın bugün yurdun batı kesimlerinde, yarın ise tüm yurtta etkili olacağını söyledi. Ünal şu uyarıları yaptı:
Etkili kar bekleniyor
"Bugün rüzgâr kuvvetlenerek kuzeybatı kesimlerde poyrazdan (kuzeydoğu yönlerden), güney ve doğu bölgelerde lodostan (güneybatı yönlerden) fırtına şeklinde (saatte90-110kilometrehızla) esecek. Hava sıcaklığı Trakya'dan başlayarak zamanla tüm yurtta 8-10 derece kadar azalacak.
Güney Ege ve Akdeniz'de görülecek etkili sağanak ve lodos fırtınası ile bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde (Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun kuzeybatısı) poyraz fırtınasıyla birlikte etkili kar yağışı oluşturacak. Özellikle Antalya'da kuvvetli lodosla birlikte etkili sağanak bekleniyor."
Hastaneler doldu
Bursa'da önceki gece esen şiddetli lodos nedeniyle kömür sobasını yakarak yatan toplam 200 kişi zehirlendi. Zehirlenenlerden 60'ı SSK Şevket Yılmaz, 35'i Devlet, 8 kişi Yüksek İhtisas, 26'sı SSK Çekirge, 21'i SSK Çocuk, 15'i Çocuk Hastanesi'ne kaldırılırken, özel hastane ve sağlık kuruluşlarına 35 kişi müracaat etti. Zehirlenenlerden 10'unun hayati tehlikesinin bulunduğu açıklandı.
Antalya temkinli
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, 'saatte 100 km. hızla esen lodos ve metrekareye 100 kg. yağış' ihbarı üzerine merkez ilçeyle, bağlı belde ve köylerde ilköğretim okullarıyla liselerde bugün eğitim ve öğretime ara verilmesini kararlaştırdı. Ağrı'da da olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve ortaöğrenim okulları iki gün tatil edildi.
(dha, aa)