Ballı ihracata darbe

AB ülkelerinin iade ettiği sahte bal miktarının 288.5 ton olduğu belirtildi. Denetimlere göre iç piyasadaki balın da yarısı sahte. İade edilenlerden Türk Gıda Kodeksi'ne uyanlar iç piyasaya sürüldü; kalanlarsa 'imha' edilmek üzere üretici firmada kaldı.
Dış Ticaret Müsteşarlığı'na göre 2004'te dışarıya 5.6 bin ton bal satıldı. Bir firma yöneticisi, "Türkiye'de üretim çok kaliteli, ancak tüccar ihracatta AB kriterlerine uymuyor. Çin ve Arjantin pazarı alıyor" dedi.

ANKARA/İSTANBUL - Radikal'in yurtdışından geri dönen sahte balların iç piyasaya verilmesine dair haberiyle gündeme gelen skandalda rakamlar netleşiyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye'ye iade ettiği 'sahte bal' miktarının 288 bin 594 kilogram olduğu belirtildi. Tarım Bakanlığı ekiplerinin yaptığı denetimlerde ise halen piyasada satılmakta olan balların neredeyse yarısının 'sahte' olduğu tespit edildi.
Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelere gönderildikten sonra iade edilen bal miktarları şöyle:
Ankara TIR Gümrüğü'ne 12 bin 778 kilogram petek bal ve 21 bin kilogram süzme bal; İstanbul Halkalı Gümrüğü'ne 116 bin 925 kilogram süzme bal; Ambarlı Gümrüğü'ne 21 bin kilogram, İzmir Gümrüğü'ne ise beş ayrı posta halinde 961 kilogram, 12 bin 940 kilogram, 40 bin 800 kilogram, 41 bin 945 kilogram, 17 bin 240 kilogram, 3 bin 375 kilogram bal iade edildi.
Böylelikle 2004 yılında Türkiye'ye Gümrük Birliği içerisinden toplam 288 bin 594 kilogram petek ve süzme bal, ticari glikoz, yani şekerlenme nedeniyle Türkiye'ye iade edilmiş oldu.
Firmaların ismi açıklanacak
Edinilen bilgiye göre iade edilen söz konusu balların 'Türk Gıda Kodeksi'ne uygun denilenleri iç piyasaya sürüldü, diğerleri 'imha edilmek' üzere üretici firmaya teslim edildi. Öte yandan Radikal'in haberinin ardından Tarım Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, piyasadan toplanan 122 bal numunesinin 56'sının sonuçları 'olumsuz' çıktı. Tarım Bakanlığı topladığı 297 numunenin analizleri tamamlandığında 'sahte bal' satan firmaların isimlerini açıklayacak.
5.6 bin ton bal ihraç edildi
Türkiye'nin dışarıya bal satamaması, bal üreticilerini de kara kara düşündürüyor.
Binbirçiçek Bal Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yılmaz ise "İhracatımız giderek düşüyor. 2003 yılında 10 bin ton olan bal ihracatı, geçen yıl 2 bin tona kadar düştü. Bu yıl ise ihracatın daha da gerilemesini bekliyoruz" dedi. Türkiye'nin en büyük ihracat pazarının Arap ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'de çok kaliteli bal üretimi yapılıyor. Ancak tüccarlar üretilen balı Avrupa kriterlerine uygun olarak satamıyor. Sorun da zaten burada çıkıyor. Hem Avrupa standartlarına uyulmaması hem de Türkiye'de üretilen balın fiyatının biraz yüksek olması ihracat pazarlarını kaybetmemize neden oluyor" diye konuştu.
Yılmaz, Türkiye'nin ihracat pazarlarını Çin ve Arjantin'e kaptırdığına, rakip ülkelerin balın kilogramını 1.5-2 dolara satarken, Türk balının fiyatının 2-2.5 dolar civarında olduğunu anlattı. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, 2004'te bal ihracatı 5.6 bin ton (16 milyon dolar) olarak gerçekleşti.
Türkiye'nin arıcısı çok ama...
Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) kayıtlarına göre, Türkiye'de 153 bin 622 aile, 4 milyon 160 bin adet kovanla arıcılık yapıyor. Yıllık üretim miktarı, 74 bin 500 ton. Elde edilen gelir ise 300 milyon YTL civarında. Arı varlığı bakımından dünyada ilk beş içinde yer alan Türkiye, bal üretiminde sadece yüzde 5'lik paya sahip.


    http://www.radikal.com.tr/7425317425310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.