Balon faciası: Üç turist öldü

Balon faciası: Üç turist öldü
Balon faciası: Üç turist öldü
Kapadokya'da havalanan iki balon havada çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle balonlardan biri düştü. Kazada üç turist yaşamını yitirdi.

Dün saat 06.00 sıralarında Anatolian şirketine ait balon, içinde çeşitli ülkelerden gelen turistler ve pilotla Göreme’den havalandı. Balon, Ürgüp’ün Ortahisar beldesi yakınlarına geldiğinde 300 metrede seyrederken, İstanbul Balonculuk’a ait sıcak hava balonu, Anatolian firmasına ait balonun kubbesine sepetiyle çarptı. Çarpışma sırasında alttaki balonun kumaşı yırtıldı. Balonda büyük bir delik açılınca, sepetin dengesi bozuldu. Anatolian firmasına ait pilot yırtık balonu hava tutup, yere ağır ağır inmek istedi. Ancak, 50 metreden sonra balon hızla toprak zemine düştü.
Brezilyalı turistlerden 71 yaşındaki Maria Luiza Gomes kalp krizi geçirerek, 65 yaşındaki Mariua Rosas ve 71 yaşındaki Ellem Kohelman ise kaldırıldığı hastanede öldü.
Bölgedeki bir balon firması yetkisi bölgede sabah havada rüzgâr bulunmadığını, sakin bir hava olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Üstteki balonun alttaki balona doğru sürüklenmesi söz konusu değildi. Üstelik iki balonun pilotlarında da telsiz bulunuyordu. İlk belirlemeye göre, üstteki balon alttaki balonun kubbesine sepetle çarpıp, kumaşının yırtılmasına ve dolayısıyla düşmesine yol açmış. Alttaki Anatolian firmasına ait balonun pilotu tecrübeli olmasa ve balon 50 metreye kadar yırtık vaziyette inmese, can kaybı daha fazla olurdu. Alttaki pilotun çabası daha fazla can kaybını önlemiş.” Anatolian Balon sahibi Halil Uluer ise “Başka firmaya ait balonun benim firmama ait balona çarpması sonucu, bizim balonun pilotu sert iniş yapmış. Pilotumuz, lisanslı, tecrübeli, mühendis, yabancı pilottur. Pilot kaza anında gerekli güvenlik önlemini almış. Kapadokya, dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri. 20 yıldır yapılan sıcak hava balonculuğu, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayan en güvenli hava taşıtıdır” dedi.

21 firama turist taşıyor

Kapadokya Bölgesi’nde turistlerin peribacaları ve diğer oluşumu havadan izlemelerini sağlamak amacıyla, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni alan 21 firmaya ait 190 balon, günün erken saatlerinden ortalama saat 08.00’e kadar havada kalıp, turistleri 50-150 euro arasında ücretle gezdiriyor. Firamalarına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetliyor.