Baltalı katiller 15 yıl ceza aldı, altı yılda tahliye oldu

ANTALYA - Altı yıl önce yengelerini kaçırdığı iddiasıyla 55 yaşındaki Mehmet Sıddık Aydın’ı, yüzlerce kişinin gözü önünde balta ve satırla öldüren 26 yaşındaki Murat Alim ile olay sırasında 17 yaşında olan 23 yaşındaki Cüneyt Alim kardeşler, cezalarını tamamlayıp tahliye oldu.
Batmanlı Nazike Yanık, nikâhsız eşi Musa Alim askere gidince,  iki çocuğunu alarak İstanbul’a kaçtı. Askerden dönen Musa Alim, kayınpederi ile Siirtli Mehmet Sıddık Aydın’dan eşinin bulunması için yardım istedi. Kadını görüp âşık olan Aydın, Nazike Yanık ile iki çocuğunu alarak izini kaybettirdi. Yıllar sonra, bir televizyon programı sayesinde karşılaşan Musa Alim, Mehmet Sıddık Aydın ve Nazike Yanık, iki çocuğu babaları Alim’e verdi. Musa Alim de iki çocuğuyla birlikte Antalya’ya yerleşti. Birkaç ay sonra çocuklarını görmek isteyen Nazike Yanık, Musa Alim’i arayarak, Antalya’ya geleceğini söyledi. Bunun üzerine Alim, Batman’da oturan kardeşleri Murat, Cüneyt ve Cuma Alim’i yanına çağırdı. Nazike Yanık, birlikte yaşadığı Mehmet Sıddık Aydın’la İstanbul’dan Antalya’ya geldi. Taraflar Atatürk Caddesi’nde buluşmayı kararlaştırdı.

‘Bu bir namus cinayetidir’
Musa Alim, 14 Nisan 2003 günü randevu yerine kardeşleri Murat, Cuma ve Cüneyt Alim’i gönderdi. Mehmet Sıddık Aydın da Nazike Yanık’a “Önce ben gideyim, sonra sen gelirsin” diyerek randevu yerine yalnız gitti. İki kardeş, buluştukları Aydın’ı, yanlarında getirdikleri balta, sopa ve bıçakla olay yerinde öldürdü. “Bu cinayet namus için işlenmiştir” diye bağıran kardeşlerden Cuma Alim, cinayete doğrudan karışmadığı için serbest bırakıldı, ikisi tutuklandı. 
 Dava, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 1 Aralık 2005 tarihinde Murat ve Cüneyt Alim kardeşleri, 15’er yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Eski İnfaz Yasası’na göre cezaevinde kaldıkları altışar yıl gözönüne alınan Alim kardeşler, önceki gün tahliye edildi. (dha)