Baltalı üniversite!

Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Abdullah Çoban, bilim hırsızlığı yapmakla suçladığı Prof. Şaban Patat hakkında suç duyurusu yaptı: Bana baltayla saldırdı.

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Çoban, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şaban Patat hakkında, kendisine balta ile saldırarak hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikâyette bulundu.
Çoban, 4 Ocak pazar günü bölüm başkanı Şaban Patat'ın fakülte binasında kendisine balta ile saldırdığını öne sürerek şöyle konuştu: "Pazar günü öğle saatlerinde laboratuvarda çalışmak amacıyla fakülteye geldim. Otomobilimi park ettiğim sırada Patat'ın da uzaktan binaya doğru geldiğini gördüm. Ancak o fakülteye benim girdiğim kapıdan girmedi. Ben odamın kapısını açarken arkamdan hakaret ederek bir baltayla saldırdı ancak vuramadı. Hakaret ederek bölüm başkanlığına doğru kaçtı ve beni de tahrik ederek odasına çekmeye çalıştı. Olaya araştırma görevlisi Dr. Ayşe Benk de şahit oldu."
İstedikleri olmadı
Çoban, bölüm başkanlığının yanındaki yangın baltasını almış olabileceğini belirterek duvarda bir baltanın eksik olduğunu söyledi. Patat ise böyle bir
olayın yaşanmadığını savunarak, "Çoban, beni ve arkadaşlarımı asılsız iddialarla kamuoyunda yıpratıyor. Kendisini bu nedenle dekanlığa şikâyet ettik. Ayrıca dava da açacağız. Bu nedenle bize iftira atıyor" dedi. Çoban, Patat ile aynı bölüm öğretim üyeleri Prof. Dr. Yahya Güzel, Prof. Dr. Emin Sarıpınar ve Doç. Dr. İsmail Yıldırım'ı, 'bilimsel hırsızlık' yaptıkları iddiasıyla YÖK'e ve Cumhurbaşkanlığı'na şikâyet etmişti.
Çoban, şikâyet dilekçesinde öğretim üyelerinin 'bilimsel makalelerden alıntı yaparak kendilerininmiş gibi yayımladıklarını, yayın çoğaltmak amacıyla birbirlerinin makalelerine ilgi alanları olmamasına rağmen isimlerini koyduklarını' öne sürmüştü.