Balyoz davasında gerekçeli karar hazır

Balyoz davasında gerekçeli karar hazır
Balyoz davasında gerekçeli karar hazır
1435 sayfalık gerekçeli kararda 'Genelkurmay belgeleri sanıkların savunmalarını bertaraf etmiştir' deniliyor, Çetkin Doğan'ın kalp ameliyatı olup emekli edilmesinin darbeyi önlediği belirtiliyor

İSTANBUL - İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 325 kişinin ceza aldığı Balyoz davasının gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, 21 Eylül ’de verdiği kararla, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı 20’şer yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Heyetin hazırladığı 1435 sayfalık kararın ilk 148 sayfasında mağdur ve sanıkların isimleri sıralandı. 148-232. sayfalar arasında tüm iddianamelerin özeti, 232-249. sayfalar arasında savcılık mütalaasının özeti yer aldı. Kararın 249-759. sayfalar arasında sanıkların daha önce yaptıkları savunmalar, 759-954. sayfalar arasında dosyadaki deliller özetlendi. Gerekçeli kararın en önemli bölümlerinden olan 954-1062. sayfalarda delillerin değerlendirilmesi yapıldı. Kararın 1062-1435. sayfaları arasında ise sanıkların durumları değerlendirildi.


“SANIKLARIN HEPSİNİN PLANDAN HABERİ VAR"

Delilerin değerlendirilmesi başlığı altında çarpıcı ifadeler aldı. Sanıkların her birinin Balyoz Darbe planından haberinin olduğuna dikkat çeken mahkeme, “Sanıkların sübuta erdiği kabul edilen sanıkların her birinin darbe harekatı ile ilgili çeşitli görev aldıkları, harekattan ve boyutundan haberdar oldukları, her bir mahkum sanıkların eyleminde nedensel bağının bulunduğu, bu şekilde haklarında mahkumiyet kararı verilmiştir." dedi


“KALP AMELİYATI OLUNCA DARBE YAPAMADI"

Davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’a ayrı bir bölümün ayrıldığı gerekçeli kararda, “Doğan’ın Mayıs 2003’te kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003’te emekli edilmesi nedeniyle gibi nedenlerle, Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanmasının darbe harekatını ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığı’ anlatıldı.


“İCRA HAREKATI TAMAMLANAMADI"

Gerekçeli kararda ayrıca Milli Mutakabat hükümeti ismiyle harekat sonrasında işbaşına getirilmesi planlanan hükümetin dizayn edilmesi gibi icra aşamasına geçildiği, ancak icra hareketlerinin tamamlanamadığı kaydedildi.


“GENELKURMAY BAŞKANI DOĞAN’I UYARDI"

Harekat planından Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın haberi olduğunun belirtildiği gerekçeli kararda, “Bu husus (plandan haberdar olunması), Yaşar Büyükanıt’ın seminer sonuç raporunu hukukçulara inceletmesi, KKK’nın Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo’nun oynanmasını talimatları, Genelkurmay Başkanı’nın, sanık Çetin Doğan’ı bu konuda uyarması ile belli oldu" denildi.


“BİLİRKİŞİ RAPORU YARGICI KESİN OLARAK BAĞLAMAZ"

Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olmasını beklenemeyeceğini belirten mahkeme, bilirkişi raporlarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı; “Hiçbir bilirkişi raporu yargıcı kesin olarak bağlayamaz.”


“SAVUNMA HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ İDDİA EDEMEZLER"

Sanıkların savunma haklarının ihlal edildiği yönündeki itirazlarına da değinen mahkeme, “Kendi mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen kendi hareketleriyle neden olan sanıklar, bu durumdan kendi lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler " ifadelerini kullandı.


"DELİLLERİN ASLI GENELKURMAY’DA"

Dava dosyasındaki belgelerin sahte olduğu yönündeki iddialara ilişkin ise mahkeme, su çarpıcı değerlendirmede bulundu: “Davadaki belgelerin, Genelkurmay başkanlığı tarafından askeri birimlerde asıllarının bulunduğunun belirtilmesiyle, sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşmuştur."

 

'EMİR ASTI KURTARMAZ'

Mahkeme emirleri yerine getirdikleri savunması yapan sanıklarla ilgili şu ifadeye yer verdi: "Kanunların suç olarak kabul ettiği konularda amirin emrinin yerine getirilmesinin astı sorumluluktan kurtaramayacağı açıktır. Bu nedenle sanıkların emir gereği seminere katıldıkları yönündeki savunmalarına itibar edilemez." WORD BELGELERİ

 

Büyük tartışmalara konu olan word belgeleri için mahkeme şunları söyledi: " 2003 yılında yazılmış bir word belgesinin 2007 yılında yeni versiyon yüklü bir bilgisayarda açıldığında 2003 yazılakn belgenin sanki 2007 yılında hazılrlanmış gibi görüneceği uzmanlarca doğrulanmıştır." 

 

“HUKUKA AYKIRILIK BULUNMAMAKTADIR"


Gerekçeli kararda, “Yasal düzenlemeler kapsamında dijital delillerin ele geçirilmesinde ve incelenmesinde herhangi bir hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Dijital delillerin ele geçirilmesine ve incelenmesi aşamalarına ilişkin bir kısım sanıklar ve müdafilerinin itirazları bu nedenlerle yerinde görülmemiştir" ifadeleri kullanıldı.

 

“YASAL SINIRLAR DIŞINDA, BİR DARBE HAREKATI"

Plan seminerinde yer alan bazı konuşmaların yer verildiği gerekçeli kararda, “Yasal sınırların dışında, bir darbe harekatından söz edildiğinin açık delili olduğu görülmekte olup, seminere katılanların bir kısmının Balyoz Harekat Planından haberdar olduğu, Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo(OEYTS) adı altında bu planı konuştukları sonucuna ulaşılmaktadır“ denildi.  (dha / Selahattin GÜNDAY – Serpil KIRKESER)


  http://www.radikal.com.tr/1115715111571512

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kharon - biyorumlukcan

  iki dakka chp demeden su haberi tekrar bir okusana. Asker savunduguma kendim hayret ederek yaziyorum ama "suclayacak bisey bulamadik, iki tane word dosyasi bulduk onlar da saibeli ama yazmislar iste daha ne alla alla. Bi de bi ara agzindan darbe plani dedi gibi oldu, yaz kizim 20 yil hapis". Bu senin mantigina normal geliyorsa zaten buradaki yorumlari okumana da gerek yok zaten hepimiz CHPli, BDPliyiz seni sinir etmek icin aksamlari 5000 kisi internette anlasip buraya yorum yaziyoruz. Ayrica sirf dalgasina al Soner Yalcin Ahmet SIK kitaplarini oku. (Korsanini al yada internetten indir ki elbette bu darbeciler para kazanmasin). Eglenmesine oku gulersin ne guzel. Bakalim tum sacmaliklar arka arkaya yazilinca da mantigina normal gelecek mi? Daha avukatlara da gerekceli karar verilmis degil bunlari Radikal nerden buluyor onu da anlamis degilim.

  ... - Kharon

  SORGULAMA,YORUMLAMA,MUHAKEME,DÜŞÜNME YOK !! AK Partiyi destekleyen bir seçmende kesin bunlar yoktur. Çünkü bu özellikler solculara aittir. Varsa zaten AK Partiyi desteklemezdi. Ya kimi desteklerdi? ya pkkcıları yada ergenekoncuları. Yada bozkurtları. Bir insanda yukarıdaki saydığın özelliklerin olması için illa bir Kürt yada illa bir Türk öldüren yada nefret eden bir örgütümü desteklemek gerekiyor. Ben hayretler içerisinde okuyorum. Yorumlarıyla pkk ya sempati duyduğu anlaşılan yorumcular, "Doğu ve Güneydoğuda İsrail'in Filistin'e uyguladığı tarzda sert tedbirler alınmalıdır" diyen Çetin Doğan'ı mahkemeye veya AK Parti'ye çakmak adına suçsuz göstermeye çalışıyor. Enteresan şeyler oluyor, güzel eğlenceli:) Şahsım adına eğer ben SORGULAMA,YORUMLAMA,MUHAKEME,DÜŞÜNME yapmasaydım ya Chp ye yada Bdp ye oy verirdim sanırım. Aslında farketmez ikiside aynı şey.

  SORGULAMA,YORUMLAMA,MUHAKEME,DÜŞÜNME YOK !! - typtyp

  mataman ve kharon gibi seçmen tabanım olsun, en otoriter rejimi, ileri demokrasi diye yutturur, en demokrat insan olurum. Kör göze parmak misali olan bu davadaki hukuksuzluklar da bu tabana, ileri hukuk gibi gelir.Dünyanın en şanslı partisi AKP dir.

  uzun yoruma gerek yok - keryil

  su haberi okuyup "mahkeme dogru yapmis" diyorsaniz ya zir cahilsiniz ya da politik kor olmussunuz. mahkeme bilirkisi baglayici degildir deyip (ki degildir, ama orada olmasinin da bir sebebi vardir) bir kisim bilirkisi raporu uzerinden hukum kuruyor. yani diyor ki, istedigim bilirkisi raporu gelene kadar farkli farkli kurumlara yeni rapor aldirip sonra sadece isime gelenleri gozonunde bulundurarak karar verebilir, kalanini yoksayabilirim. e sayin savci veya hakim buna karar verebilecek teknik kapasiteye ve titre sahipse bilirkisiye ne gerek vardi? eger savci veya hakim buna sahip degilse, neye gore bilirkisi raporlarindan secmece yapiyor? darbeci yargilayacagim diye yola cikip bir darbe dolusu hukuk trajedisi yaratmak, bu esnada da hukum giymeyen tek "darbeci"nin de esas 12 eylul'deki darbeci pasalar olmasi da bizim ulkenin ironisi olsa gerek.

  word belgeleri - karanol

  2003 yılında belgeleri hazırlamışlar,2007 de yeni sürüm programla açmışlar,galiba dayanamamış belgelere 2003 yılında olmayan kurum isimlerini eklemişler,duramamışlar 2003 yılında orada bulunmayan kişilerinde adlarını eklemişler.mahkemenin gerekçeli kararını izah ederken düştüğü mantık hatası şu:hem çetin doğan emekli edildiği için darbe yapılamamış diyor hemde darbe çalışmasının daha sonra da devam ettiğini söylüyor.sonuç demekki darbe yapılması çetin doğana bağlı değildi,sonra gelenler devam etti ,fakat onları soruşturmanın gereği yoktu.bir soru daha 2003 teki belgeler 2007 de açıldığı için o proğramın 2007 deki versiyonn özellikleri görülüyorsa çetin doğan ve arkadaşlarından sonra değiştirilmiş olduğu da kabul ediliyor demektir, peki ne kadarını değiştirdiler belki tamamını bu durumda şüpheden sanık yararlanır ilkesi şüpheden savcı ve yargıç yararlanır ilkesinemi dönüştü.darbe dönemleri hukukun olmadığı dönemlerdir.not:darbe dönemleri hukukun olmadığı dönemlerdir.

  SUÇ VE SUÇLU VARSA BİR NEDENİ DE VARDIR - N.Ö.Altanay

  Bu askerler darbeyi neden yapacaklardı?Bu işi sevdiklerinden mi?Bu adamlar KRİMİNAL MİDİRLER? Epey kalabalık olduklarına göre ciddi bir nedenleri olmalı değil mi? Evet bu soruların yanıtları mahkemenin karar gerekçesinde var mıdır bilemiyorum. Ama sayın yargıçların yapması gereken şey kürsülerinin hemen arkasına bakmalarıdır.Orada ATATÜRK'ün resmini görecekler.Bir de Atanın Gençliğe seslenişinin metnini görebilirler. Onu dikkatle okusunlar. O resim ve sözler orada dururken mahkum ettikleri askerlerin o resim ve sözlerden ilham aldıklarını anlamamaları zordur. Şimdi Önerimiz: O resim,söz vs. yi oradan ve tüm resmi kurumlardan indirsinler.Anlaşılan o ki darbe için tahrik oluşturuyor. Mustafa Kemal'i Darbeye azmettirmekten yargılamadıklarına göre O askerleri de en azından hafifletici nedenden yoksun bırakarak bir başka hukuk ihlali yaratmaktadırlar.Gerçek demokrasi,çağdaşlık ve şeffaflıktan yoksun yönetimlerin yarattığı hukuğa da fazla itibar edilir mi bilmem ki!

  Belge Word - İndocolir

  Bu madde madde tamamen uyduruk.Çünkü ortalama bir bilgisayar kullanım bilgisine sahip olan insan bilir ki Word belgelerinde makro adını verdiğimiz komutlar ile adını bile 2003 yılında bilmediğiniz yazı fontunu diğer bilgisayara aktarınca alacak bir sistem mevcut değil.Eğer onu başardıysalar microsoft zaten hepsine sahip çıkar.