Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlıyor

Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlıyor
Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlıyor
Balyoz kararını veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama taleplerinin değerlendirilmesi için Adalet Komisyonu'ndan mahkemeye üye hâkim atanmasını talep etti.

 Balyoz kararını veren mahkeme, Adalet Komisyonu’ndan yeniden yargılama yapılması için yeni hâkim talep etti Milliyet gazetesinin haberine göre Başbaka'nın danışmanı Ak Parti Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın “Orduya kumpas kuruldu” açıklamasının ardından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) Ergenekon ve Balyoz gibi davaların yeniden gözden geçirilmesine ilişkin beklentisini dile getirdiği kamuoyuna yansıdı. Bu süreçte Balyoz davası kapsamında ağır cezalara çarptırılan hükümlülerin avukatları ve yakınları da yargılamanın yeniden yapılması için başvurularda bulundu. Aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy’un da bulunduğu30’dan fazla Balyoz hükümlüsünün İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru inceleme aşamasına geldi.

ATAMA BEKLENİYOR


Talepler üzerine İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, CMK’daki ilgili hüküm nedeniyle ilk kararı veren mahkeme üyelerinin müzakereye katılamayacak olmasından dolayı Adalet Komisyonuna başvuruda bulundu. Mahkeme, komisyondan yeni üyelerin atanarak yeni bir mahkeme heyeti kurulmasını istedi. CMK’nın 23. maddesi kapsamında “Yargılamaya Katılamayacak Hâkim” başlığı altında kararı veren hakimlerin müzakereye katılamayacağı belirtiliyor. Balyoz davası kapsamında yargılama yapan ve karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ve üye hakim Aytekin Özanlı, kararda imzalarının bulunması nedeniyle görüş bildiremeyecekler. Mahkemenin yeterli sayıda yedek üyesinin de bulunmaması nedeniyle yeni üyelerin 11. Ağır Ceza Mahkemesi‘nden atanması bekleniyor.

CMK 23. MADDE


(1) Bir karar veya hükme katılan hâkim, yüksek görevli mahkemece bu hükme ilişkin olarak verilecek karar veya hükme katılamaz.
(2) Aynı işte soruşturma evresinde görev yapmış bulunan hâkim, kovuşturma evresinde görev yapamaz.
(3) Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hâkim, aynı işte görev alamaz.


  http://www.radikal.com.tr/116874911687492

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hayırdır - genco940

  Çeteler var, darbe girişimidir vs. laflarla milleti uyuttuklarını zannedenler, birbirlerine kumpas yaptı vs. suçlamaları reva gören müslüman kardeşler ne olduda gavurlaştınız acaba. Allahın laneti üstünüzemi sindi.

  HIRS - HARAYDIN

  Servet hırsı,şehvet hırsı,şöhret hırsı,koltuk hırsı müslümanın kanseridir. Bu hırslardan biri ile şeytanın tuşuna gelen ne kadar karışıklığa sebep olduğunu bile farkedemiyor. Ayakkabı kutularının içine giren paraların üstünü örtmek için kumpas yaygarası yapan acaba ağzından çıkanın nereye gittiğini farketti mi? Yani karar veren hakimler delillerin kumpas olup olmadığını ayırmaktan aciz mi ki bu kararları vermişler. O zaman herkes kumpas delil üreterek mahkemeyi yanıltabiliyorsa bu mahkemelere ne gerek var denmez mi? Yönetmenin birinci şartı adil olmak ve adaleti sağlamaktır, bu yoksa yönetim tiyatroya döner. Bu da adaleti yalama haline getirmemekle mümkündür.