Balyoz davasında 'temyiz maratonu' başladı

Balyoz davasında 'temyiz maratonu' başladı
Balyoz davasında 'temyiz maratonu' başladı
Balyoz Planı davası temyiz davasının görülmesine bu sabah başlandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki duruşmaya, sanık avukatları ve aileleri katılıyor. Duruşma nedeniyle Yargıtay içinde ve dışında geniş güvenlik önlemleri alındı.

ANKARAAralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 361 sanıklı ‘Balyoz Planı’ davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşması bu sabah başladı.

Duruşma salonu şeklinde düzenlenen Yargıtay konferans salonundaki duruşmaya, sanık avukatları, aileleri ve yakınları katılıyor.

Bu arada duruşma öncesinde aralarında sanık yakınlarının da bulunduğu bir grup, erken saatlerden itibaren davanın ele alındığı Yargıtay önüne geldi. Vekaletler Caddesi'nde barikat oluşturan polis, kalabalığı Yargıtay binasına yaklaştırmadı. Bu sırada Yargıtay'a gelen bazı sanık avukatları da hakimlerce hazırlanan listede isimleri bulunmadığı gerekçesiyle polis tarafından içeri alınmadı. Polisin yetki belgesi veya vekaletname sormasına tepki gösteren avukatlar, bir süre güvenlik güçleriyle tartıştı. Bunun üzerine kalabalık da alkışlarla avukatlara destek oldu. Daha sonra avukatlar kimliklerine bakılarak içeri alındı. Avukatların ardından sanık yakınları da kimlikleri kontrol edilip Yargıtay'a girdi.


HAFTADA 4 GÜN KESİNTİSİZ DURUŞMA
Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ertuğrul, duruşmaya 12.00'de ara verileceğini, 13.30'da tekrar başlayacak duruşmaların pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde kesintisiz devam ettirileceğini bildirdi

Duruşmanın aleni olduğunu ve herkes tarafından izlenebileceğini kaydeden Ertuğrul, salona öncelikle sanık müdafileri, yakınları ve basın mensuplarının alınacağını ifade etti. Yasa gereği Yargıtay'daki temyiz duruşmalarında sanıkların bulunamayacağını hatırlatan Ertuğrul, savunmaların, duruşmalı temyiz incelemesi talebinde bulunan avukatların alfabetik sıralamasına göre yapılacağını bildirdi.

Duruşmada, tetkik hakiminin hazırladığı rapor okunduktan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinin okunmasına geçildi.


YARGITAY SAVCISI 256 ONAMA 67 BOZMA İSTİYOR
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.


DURUŞMADAN NOTLAR
- Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyette üyeler, Fikriye Şentürk, Hamza Yaman, Ahmet Toker ve Abdurrahman Kavun yer alıyor. Savunma makamında, Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Altınyüzük bulunuyor.

- Her kurumdan bir muhabirin takip etmesine izin verilen duruşmanın başında görüntü alınmasına izin verilmedi. Salon içine yerleştirilen bilgisayar ekranlarında, duruşma salonunda ses ve görüntü kaydedilmesi ve nakledilmesinin yasak olduğu, ses ve görüntü alanların 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hatırlatıldı.

- Temyiz duruşmalarında yaklaşık 120 sanık avukatı, savunmalarını yapacak. Duruşmalar, savunmalar tamamlanıncaya adli tatilde de kesintisiz sürecek.


Radikal / AA


  http://www.radikal.com.tr/114182511418253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  balyoz davasında temyiz hk. - fgemak

  Türk halkının artık BOP projesi kapsamında TSK nin etkisizleştirilmesine yönelik bu yargı tiyatrosuna bir son vermesi gerektiğini düşünüyoruz,cesur bir TSK komuta kademesi ve halk işbirliği ile AKP nin meclis gurubuna yönelik bir toplu hareketle bu tiyatroya son verilebileceğini halkın artık yalan dolan dalavere ile yürütülen devlet yönetimi ve yargı sistemine bir revizyon yaparak devletin güvenirliğinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

  aynen onanır.. - efeg27

  Belki küçük ihtimal konuyla normalde hiç alakası olmayan birileri kurtulabilir ama üst düzeylerin hiç şansı yok. Biliyorum şimdi AKP liler darbe çığlıkları ile yırtınacaklar ama nafile inandıramazlar! Örneğin ofis memuru bir bayan nasıl olurda buna dahil olur ? çok kolay; gönderilsinler listesini kendisine verirsiniz oda postalayıp gönderir, sonuçta gönderdiği şeyden dolayı 16 yıl yer yada seminer döneminde Londra da kanser tedavisi görüyorsunuzdur sokağa çıkmanız dahi yasaktır ama uçağa binip seminere katılır dönersiniz değilmi ? yada seminer esnasında Yeni Zellada da askeri ateşesinizdir değil seminerden tebligattan dahi haberiniz yoktur ama 18 yıl yersiniz yada nedeni bilinmez bir kagıtta liste yapılmış ve adınız yazılmıştır ne listesi oldugu bile belli değildir kim yazmıştır oda bilinmez ama 18 yıl yersiniz... ne dava ama saf adalet kokuyor

  UYAN TURK MILLETI ! - Graf

  AKP , dis guclerin talimatlari dogrultusunda TSK yi cokertmek icin iktidara gelmistir. Din iman hepsi goz boyama.Asil ve tek hedefleri TURK ORDUSUNU COKERTMEK VE SONRA ULKE TOPRAKLARINI PARCALAMAK ! UYAN TURK MILLETI !