Balyoz davasının 5'No'lu harddiski kopya çıktı

Balyoz davasının 5'No'lu harddiski kopya çıktı
Balyoz davasının 5'No'lu harddiski kopya çıktı
Balyoz davası bilirkişi raporu: 5 No'lu sabit harddiskteki suça konu bütün dosyaların, başka bir kaynak ortamdan kopyalandığı belirlenmiştir.

RADİKAL- Emekli generaller Çetin Doğan, Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun, Nejat Bek, Süha Tanyeri, Şükrü Sarıışık’ın da aralarında bulunduğu 237 kişinin ceza aldığı Balyoz davası ile Poyrazköy davasının temelini oluşturan 5, 11 ve 17 No'lu harddisklerle ilgili  bilirkişi raporu çıktı.  Bilirkişi raporunda  "5 no'lu sabit harddiskteki suça konu bütün dosyaların, başka bir kaynak ortamdan kopyalandığı belirlenmiştir" denildi. Balyoz davası bilirkişisi raporunda ayrıca ,11 ve 17 No'lu cd'lerde dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihi ile ilk kullanılma tarihleri arasında çelişkiler olduğuni saptadı.

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasıyla ilgili verdiği "Hak ihlali" kararının ardından aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 236 tutuksuz sanığın yargılandığı davaya 132 sayfalık kritik bilirkişi raporu sunuldu.

ALIŞVERİŞ ARABASI İLE GELDİ"

Heyet bugün öğleden sonra Anadolu Adalet Sarayı'na gelerek 132 sayfalık raporunu mahkeme heyetine ulaştırdı. Bu sırada bilirkişilere teslim edilen onlarca klasör dosya ve dijital veriler bir alışveriş arabası ile mahkeme kalemine görevlilerce getirildi ve klasörler dosyadaki yerlerine yeniden konurken rapor ise mahkeme heyetine elden sunuldu. Bu anlar bir cep telefonunun kamerasına yansıdı.

3 KİŞİDEN OLUŞAN BİLİRKİŞİ

"Balyoz iddasını" yeniden yargılayan mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nce verilen "Hak ihlali" kararının ardından geçtiğimiz Kasım ayında görülen celsesinde yargılama süresince tartışma konusu olan kritik "dijital deliller"i bilirkişi heyetine gönderdi. Dava dosyasına giren bilirkişilerden alınan tüm raporlar ve dijital veriler İstanbul teknik Üniversitesi'nce görevlendirilmiş 3 kişilik bilirkişi heyetine teslim edildi. Onlarca klasör dosyayı inceleyen bilirkişi heyeti, yaklaşık 3 ay sonra Balyoz Davası'nda düğümü çözecek kritik raporunu mahkemeye sundu.


"DOSYALARIN OLUŞTURULMA VE DEĞİŞTİRİLME TARİHİ İLE İLK KULLANILMA TARİHLERİ ARASINDA ÇELİŞKİLER VAR"

Raporun tek sayfalık özet kısmında, "11 ve 17 nolu CD'ler üzerindeki incelemelerimizde, CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihi üst verileri ile dosyaların içlerinde yapılan arama neticesinde tespit edilen Calibri ve Cambria yazı tiplerinin ve Office open XML referanslarının Microsoft Office yazılımlarda ilk kullanılma tarihleri arasında çelişkiler bulunduğu ve dolayısıyla CD'ler ve içlerindeki dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat üst verilerinin gerçek oluşturulma ve değiştirilme tarih ve saat bilgilerini yansıtmadığı görülmüştür" denildi.

"BAŞKA BİR KAYNAK ORTAMDAN KOPYALANDIĞI BELİRLENMİŞTİR"


Bilirkişinin Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 No'lu sabit harddisk üzerinde yapılan incelemelere ilişkin ise, "Harddiskin SİSTEM bölümündeki işletim sistemi 28 Temmuz 2009 günü devre dışı kaldıktan sonra harddisk işletim sistemi tarihi güncel olmayan bir ya da birden fazla bilgisayara takılıyken, harddiskin data bölümüne suça konu bütün dosyaların farklı tarihlerde görünecek biçimde başka bir kaynak ortamdan (Disk,cd, dvd, flaş bellek) kopyalandığı belirlenmiştir. Kopyalanan dosyaların oluşturulma tarih ve saat bilgileri gerçek oluşturulma tarih ve saat bilgilerini yansıtmamaktadır. İKK klasöründeki bazı word belgelerinde de calibri yazı tipi belirlenmiştir. Bu belgelerin son değiştirilme tarihleri Calibri yazı tipinin Office 2007 Beta sürümü içinde kullanıma çıktığı 16 Kasım 2005 tarihinden öncesidir" ifadelerine yer verildi.