Balyoz davasının kadınları: 'Kaçan' kurtuldu

Balyoz davasının kadınları: 'Kaçan' kurtuldu
Balyoz davasının kadınları: 'Kaçan' kurtuldu
Yerel mahkemenin karar duruşmasına 'ceza almayacağından emin olarak' gelen ve hüküm giyerek 13 ay tutuklu kaldıktan sonra Yargıtay kararıyla beraat eden sivil memureyle, teslim olmayarak 13 ay boyunca 'kaçan' ve bu sayede 13 ay 'boşuna' yatmayan kadın albayın ilginç öyküsü...

Radikal.com.tr - Yargıtay 9. Dairesinin dün açıkladığı Balyoz kararlarının yankıları sürerken, yargı sürecinin ilginç bazı detayları da bu kararlarla birlikte bir kez daha gündeme geliyor.

Vatan gazetesinden Arif Taşkın ve Damla Güler de yerel mahkemenin karar duruşmasına ‘ ceza almayacağından emin olarak’ gelen ve hüküm giyerek 13 ay tutuklu kalan ancak Yargıtay kararıyla beraat eden sivil memureyle, teslim olmayarak 13 ay boyunca kaçtığı öne sürülen kadın albayın ilginç öyküsünü aktardı.

Üçüncü Balyoz iddianamesinin 59 numaralı sanığı memure Güllü Salkaya 21 Eylül ’de Oraj Hava Harekat planı kapsamında Sıkıyönetim Taktik Harekât Merkezi Genel İdari Personeli göründüğü bir belge nedeniyle ceza aldı. Karar duruşmasına, kızını okula bıraktıktan sonra ceza almayacağından emin olarak gelen Güllü Salkaya, kendini parmaklıklar ardında bulmuştu. Dün Yargıtay beraat verdi ve Salkaya’nın 13 ay suçsuz olduğu halde cezaevinde yattığını kanıtladı.


‘KOCALIK HAKKI’NI YARGITAY DÜZELTTİ
Balyoz davasının kararı açıklandığı sırada mahkeme salonunun dışında bulunan ve kararın ardından ortadan kaybolan emekli Albay Berna Dönmez daha sonra gelip teslim olmuştu. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Heyeti 237 sanık için onayladığı mahkumiyetlerden biri de 16 yıl hapis cezası alan emekli Albay Berna Dönmez oldu. Mahkeme kararında kadın olmasına rağmen Dönmez’in “kocalık ve babalık haklarından mahrumiyeti”ne karar verilmişti. Yargıtay bu hatayı düzeltti.


TESLİM OLSAYDI 13 AY BOŞUNA YATACAKTI
Balyoz Davası’nda “Bakanlar Kurulu’nu görevini yapamaz hale getirmeye teşvik” suçundan 16 yıl hapis cezası aldıktan sonra teslim olmadığı için kaçtığı öne sürülen Deniz Hakim Yarbay Tülay Delibaş dün ceza için yeterli delil bulunmayan 25 sanıktan biri olduğu için beraat etti. Delibaş’ın avukatı Levent Özçelik, “Kararla artık teslim olmasına gerek kalmadı. Teslim olsaydı suçsuz olduğu halde hapis yatacaktı. Kendisinin nerede olduğunu bilmiyorum. Sormadım da eşine. Eşi aracılığıyla iletişim kuruyorduk” dedi.