Balyoz hakimleri ile askerler görüştü

Balyoz hakimleri ile askerler görüştü
Balyoz hakimleri ile askerler görüştü
Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre bugün tartışma konusu olan Balyoz belgelerinin orijinali Genelkurmay'dan çıktı" haberle ilgili Mahkeme ile TSK arasında bir görüşme gerçekleşti.

Kararın yayınlanmasının ardından bazı internet siteleri ve televizyonlarda gerekçeli karara göre, Balyoz belgelerinin orjinalinin Genelkurmay’dan çıktı’ şeklinde haberler yer aldı.

Bu haberleri gören mahkeme heyeti, Genelkurmay ile temasa geçti ve söz konusu gerekçeli kararda böyle bir ifadenin bulunmadığını belirtti.

Balyoz gerekçeli kararının dün yayınlanmasının ardından tartışmalar devam ediyor. Genelkurmay, Balyoz gerekçesi ile ilgili basında çıkan haberlerin ardından yazılı açıklama yaptı.

MAHKEME’DEN GENELKURMAY’A HABERLERE DİKKAT EDİN’ UYARISI

Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre bugün tartışma konusu olan Balyoz belgelerinin orijinali Genelkurmay’dan çıktı" haberiyle ilgili Mahkeme ile TSK arasında bir görüşme gerçekleşti. Kararın yayınlanmasının ardından internet siteleri ve televizyonlarda gerekçeli karara göre, Balyoz belgelerinin orjinalinin Genelkurmay’dan çıktı’ şeklinde haberler yer aldı. Bu haberleri gören mahkeme heyeti, Genelkurmay ile temasa geçti. Söz konusu gerekçeli kararda böyle bir ifadenin bulunmadığını belirtti. Mahkeme, Genelkurmay’a gerekçeli kararı kendilerinin de incelemesi halinde böyle bir ifadenin olmadığını’ göreceklerini ilettiği öğrenildi.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI İLE GEREKÇE ÖRTÜŞÜYOR

Bu açıklamanın ardından mahkemenin kendi arasında bir değerlendirme yaptığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre mahkeme heyeti, Genelkurmay’ın açıklaması ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Genelkurmay’ın açıklaması ile bizim gerekçeli kararla örtüşüyor. Yapılan açıklamanın, mahkemenin gerekçeli kararı ile ilgisi yok. Açıklama basında çıkan yanlış yorumlarla ilgili. Açıklamada yapılan vurgulamalar ile gerekçeli karar arasında bir fark yok. Biz gerekçeli kararda Balyoz, Suga, Oraj gibi planların aslının bulunduğunu belirtmiyoruz. Biz, bazı fişleme gibi belgelerin orjinalinin Genelkurmay’da bulunduğunu belirtiyoruz."  (Selahattin GÜNDAY / dha)

GENELKURMAY: BALYOZ DELİLLERİNİN ASLI BİZDE YOK HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  TSK

  ,

  Mahkeme

  ,

  haber

  ,

  Bugün

  ,

  adliye

  ,

  açıklama

  http://www.radikal.com.tr/111593811159382

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne olacak? - Turk

  Insanlarimizi; asker, sivil, Kurt, Turk, Alevi, Sunni... diye ayirdik. Adaleti de; guc kimin elindeyse, oburune karsi acimasizca, bilgisizce, sag duyu olmadan... kullaniyoruz. Sonra; "Adalet hepimize lazim!..." diye ahkam kesiyoruz... *** Benim en buyuk merakim, TSK'nin neden diger medeni ulke silahli kuvvetlerinde oldugu gibi kendi personelini savunacak bir sistemi yok? Silahli Kuvvetlerin neden askeri savcisi, askeri hakimi var da, savunma avukatlari yok? Bu kadar insan, TSK personeli olduklari icin, TSK bunyesinde kanunsuz isler yaptiklari iddiasiyla hapisteler. TSK'nin bu insanlari kanunlar onunde savunabilecek bir sisteme-uygulamaya ihtiyaci var. Degil mi?

  BÖBREK TAŞI DÜŞÜRSEYDİ? - Sedat Gürsel

  Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra, GKB'nın belgelerin orijinalleri bizde değil açıklamasıyla Balyoz Davası ilginç bir hal aldı. Dalga, dalga gelen operasyonlarla başladı, dalga geçe geçe de sonuçlandı. Hele Çetin Doğan kalp ameliyatı olmasaydı darbe gerçekleşecekti yorumu, başlı başına komedi. Çetin Doğan ağır bir kalp ameliyatı geçirmeyip, basit bir böbrek taşı düşürseydi muhtıra mı verilecekti acaba?..:) Hukuğa hukukçuların saygı göstermemeleri bir ülke için çok vahimdir.