Balyoz hükümlülerinden Özel'e: İki yıl önce verdiğin sözü tut!

Balyoz hükümlülerinden Özel'e: İki yıl önce verdiğin sözü tut!
Balyoz hükümlülerinden Özel'e: İki yıl önce verdiğin sözü tut!
Balyoz hükümlülerinden Genelkurmay Başkan Necdet Özel'e ve Oramiral Bülent Bostanoğlu'na mektup yazdı: Söz namustur. İki yıl önce verdiğiniz sözü tutacağınıza dair inancımız tam"

 Radikal.com.tr - Hasdal'da kalan ve Balyoz Davası'ndan hüküm giyen subaylar, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e bayram tebriği gönderdi. Balyoz hükümlüsü subayların tebrik mesajında 'İki yıl önce verdiğiniz söz' ve 'özgür günlerinizin devamını dileriz' ifadelerinin yer alması dikkat çekti. Hasdal'da bulunan subaylar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'na da bayram tebriği gönderdi. İşte sitem dolu o mektuplar:

"Sayın Orgeneral Necdet Özel,
Devletimiz, milletimiz ve vatanımız uğrunda nice hizmetler veren, halen en yüksek makamını işgal ettiğiniz TSK'nın birer üyesi olan bizler; Kurban Bayramınızı sağlık ve mutluluk dilekleriyle kutlar, özgür günlerinizin devamını dileriz.
"Hukuki süreci tamamlanmadı" söylemleriyle devam eden süreç Yargıtay'ın hukuksuzluğu onaylaması ile sonuçlandı. Askerliğe ilk adım attığımız andan itibaren lekesiz, tertemiz muhafaza ettiğimiz üniformalarımıza yağan iftira yağmurunun; ilk günkü azim, irade ve kararlığımızdan hiçbir şey kaybettirmediğini vurgulamak isteriz.
9 Ekim'de verilen Yargıtay kararı neticesinde, Hasdal'da tüm Kara Kuvvetlerine mensup subaylar tahliye olmuş, 45 denizci ve 2 jandarma olmak üzere toplam 47 kişi kalmış durumdadır.

TSK'da söz namustur. Bin yılı aşkın bir tarihi olan ordunun Başkomutanı olarak, iki yıl önce Hasdal duvarlarına kazınan sözünüzün arkasında duracağınıza olan inancımız tamdır.

Yaşananlara sessiz kalanların vicdani rahatsızlıklarının, bir ömür boyu kendilerini takip edeceğine şüphemiz olmadığını ifade ederek,
TCG HASDAL'dan "Hayırlı" günler dileriz.


TCD HASDAL'daki Balyoz Esirleri"DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI’NA YAZILAN MEKTUP


"Sayın Oramiral Bülent Bostanoğlu,
Devletimiz, milletimiz ve vatanımız uğrunda nice hizmetler veren, halen komutan makamını işgal ettiğini Deniz Kuvvetleri’nin birer üyesi olan bizler, Kurban Bayramınızısağlık ve mutluluk dilekleriyle kutlar, özgür günlerinizin devamını dileriz. Hukuk Süreci tamamlanmadı. Çok güzel şeyler olacak söylemlerinizle devam eden süreç Yargıtay’ın hukuksuzluğu onaylaması ile sonuçlandı. Deniz Lisesi’nden itibaren lekesiz, tertemiz muhafaza ettiğimiz üniformalarımıza yağan iftira yağmurunun ilk günkü azim, irade ve kararlılığımızdan hiçbir şey kaybettirmediğini vurgulamak isteriz. 9 Ekim’de verilen Yargıtay kararı neticesinde, Hasdal’da tüm Kara Kuvvetlerine mensup subaylar tahliye olmuş, 45 denizçi ve 2 jandarma olmak üzere toplam 47 kişi kalmış durumdadır.
TCG Hasdal’ın bugüne kadar gösteremediğiniz konutanızdan çıkmasının, omuzlarınızdan büyük bir yükü kaldırdığı inancıyla siz komutana, TCG Hasdal’dan iyi seyirler dileriz.
Bismillah makinalar tamam.
TCG Hasdal personeli."


2 YIL ÖNCE NE SÖZÜ VERMİŞTİ?
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 2 yıl önce Hasdal’a gerçekleştirdiği ziyarette bazı üst rütbeli sanıklarla görüştü. İfade edilene göre Özel, bu ziyaretinde görüştüğü sanıklara davanın görülmeye devam ettiğini ve yapılan bu hukuksuzluğu yakından takip ettiğini söylemiş, sanıklara arkalarında olduğu anlamına gelecek sözler sarf etti. Mektupta yer alan “iki yıl önce Hasdal duvarlarına kazınan sözünüzün arkasında duracağınıza olan inancımız tamdır” sözlerinin de bu bağlamda kullanıldığı öğrenildi. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’na hitaben yazılan diğer mektup ise “Bismillah makinalar tamam”” cümlesi ile bitiyordu. Bu cümlenin anlamının ise Deniz kuvvetlerinde ‘seferin bittiği’ anlamına geldiği belirtilerek, ‘Balyoz davası bitti’ anlamında kullanıldığı belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, iki yıl önce yapılan ziyarete ilişkin daha önce bir açıklama yapmıştı. Açıklamada “Sayın Genelkurmay Başkanı, yasaların kendisine yüklediği sorumluluk ve vefa duygusunun gereği olarak, göreve başlamasını müteakip, 31 Ekim 2011'de Hasdal'daki silah arkadaşlarını ziyaret etmiştir” ifadesine yer verilmişti.